Վաշինգտոնը չի սահմանի նոր սակագներ չինական ներկրված ապրանքների համար եւ փոքր-ինչ կնվազեցնի ներկայիս սակագները: Այդ մասին թվիթերյան իր էջում գրել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Մենք պայմանավորվել ենք Չինաստանի հետ շատ լավ գործարքի առաջին փուլի մասին: Նրանք համաձայնվել են իրականացվել բազմաթիվ կառուցվածքային փոփոխություններ եւ գյուղատնտեսական արտադրանքի, էներգիայի ու արդյունաբերական, ինչպես նաեւ բազմաթիվ այլ ապրանքների լայնածավալ գնումներ: 25 տոկոս արժեքով սակագները կմնան անփոփոխ: Սակագները, որոնք մենք պատրաստվում էինք կիրառել դեկտեմբերի 15-ից, չեն սահմանվի այս գործարքը կնքելու կապակցությամբ»:
«Մենք անմիջապես կսկսենք բանակցությունները համաձայնագրի երկրորդ փուլի շուրջ, եւ չենք սպասի 2020 թվականի ընտրություններին: Դա ուշագրավ գործարք է բոլորի համար: Շնորհակալություն»,-նշել է նա:

Вашингтон не будет вводить новые тарифы на китайский импорт и немного снизит существующие тарифы. Об этом в Твиттере написал президент США Дональд Трамп.
«Мы договорились о первой фазе очень крупной сделки с Китаем. Они согласились на многие структурные изменения и массовые закупки сельскохозяйственной продукции, энергии и промышленных товаров, а также многое другое. Тарифы в 25% останутся... Тарифы, которые мы планировали ввести 15 декабря, не будут введены в связи с заключением сделки».
«Мы сразу начнем переговоры по второй фазе соглашения, и не будем ждать до выборов 2020 года. Это удивительная сделка для всех. Спасибо!» - отметил он.