ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմփիչմենթի օգտին երկու հոդվածով՝ «լիազորությունների գերազանցում» եւ «Կոնգրեսին խոչընդոտում», փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Արդյունքները բաժանվել են ըստ կուսակցական պատկանելության՝ ի դեմս դեմոկրատների խորհրդարանական մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել իմփիչմենթին, հանրապետականները՝ դեմ: Իմփիչմենթի առաջին հոդվածով՝ լիազորությունների գերազանցում, կողմ է քվեարկել 230 մարդ, այդ թվում՝ մեկ անկախ պատգամավոր, դեմ՝ 197, այդ թվում՝ 2 դեմոկրատ: Մեկ պատգամավոր ձեռնպահ է մնացել՝ Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածուի հավակնորդ Թուլսի Գաբարդը:
Երկրորդ հոդվածով՝ Կոնգրեսին խոչընդոտում, կողմ էր 229 պատգամավոր, այդ թվում՝ մեկ անկախ կոնգրեսական, դեմ՝ 198, այդ թվում՝ 3 դեմոկրատ, մեկ խորհրդարանական կրկին ձեռնպահ է մնացել:
Հիմա գործի քննությամբ զբաղվելու է Սենատը, որը պետք է Թրամփի դեմ դատավարության վարի: Ընդ որում՝ վերին պալատում հանրապետական մեծամասնությունը չի պատրաստվում Թրամփին իմփիչմենթ հայտարարել:
Ինքը՝ ԱՄՆ նախագահը իմփիչմենթի ընթացակարգը, որը Կոնգրեսում նախաձեռնել էին դեմոկրատները, անվանել է նրանց քաղաքական ինքնասպանություն:
«Դուք տեսե՞լ եք իմ վարկանիշը... Նրանք առաջին օրից սկսած փորձում էին ինձ իմփիչմենթ հայտարարել: Նրանք փորձում էին դա անել դեռեւս մինչ այն, երբ ես սկսեցի պայքարը»,- հինգշաբթի ասել է Թրամփը Միչիգան նահանգում տեղի ունեցած հանրահավաքում՝ նկատի ունենալով, որ իր հանրաճանաչության վարկանիշը, ըստ վերջին հարցման, հոկտեմբերի 38 տոկոսից հասել է մինչեւ 43 տոկոսի:
Սպիտակ տունն, իր հերթին, հայտարարել է, որ Թրամփը պատրաստ է իմփիչմենթի շրջանակում հաջորդ քայլին եւ վստահ է, որ Սենատում ամբողջությամբ կարդարացվի:

Палата представителей конгресса США проголосовала за импичмент президента Дональда Трампа по двум статьям – «превышение полномочий» и «воспрепятствование конгрессу», передает РИА Новости.
Результаты разделились по партийному признаку — парламентское большинство в лице демократов голосовало за импичмент, республиканцы были против. По первой статье импичмента — превышение полномочий – «за» проголосовали 230 человек, в том числе один независимый депутат, «против» - 197, в том числе два демократа. Один человек воздержался - это была претендент на номинацию Демократической партии в президенты США Тулси Габбард.
По второй статье - воспрепятствование конгрессу – «за» было 229 депутатов, в том числе один независимый конгрессмен, против были 198, в том числе три демократа, один парламентарий вновь воздержался.
Теперь рассмотрением дела займется сенат, который должен провести судебный процесс над Трампом. При этом республиканское большинство в верхней палате конгресса не собирается выносить импичмент Трампу.
Сам президент США назвал процедуру импичмента, инициированную в конгрессе демократами, их политическим самоубийством.
«Вы видели мои рейтинги?.. Они старались объявить мне импичмент с первого дня. Они старались сделать это еще до того, как я начал борьбу», - сказал Трамп в четверг на митинге в штате Мичиган, имея в виду, что его рейтинг популярности, согласно последнему опросу, вырос с 38% в октябре до 43%.
В Белом доме, в свою очередь, заявили, что Трамп готов к следующим шагам в рамках процедуры импичмента и уверен, что будет полностью оправдан в сенате.