Ուժի մեջ մտնող բարեփոխումների լույսի ներքո Հայաստանում մյուս տարվանից միսը կարող է թանկանալ կիլոգրամի դիմաց 120-160 դրամով: Խոսքը սպանդանոցների մսի եւ ենթամթերքի իրացման պարտադիր պահանջի մասին է: Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին առընթեր անասնաբուժական տեսչության ղեկավարի տեղակալ Լիլիթ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ սպանադանոցում անասունի մորթի կազմակերպումը 1 կգ մսի արժեքը կբարձրացնի 80-100 դրամով, անասունի տեղափոխումը սպանդանոց՝ 20-30 դրամով, մսի կիլոգրամը այդքան էլ կթանկանա միսն առեւտրի կետեր հասցնելու տրանսպորտային ծախսերի հետեւանքով: «Արդյունքում մասնագիտացված արտադրամասերում անասունի մորթի հետեւանքով 1 կգ մսի արժեքը կարող է աճել 120-160 դրամով»,- հայտարարեց նա:
Ներկայումս խոշոր եղջերավոր անասունի դեպքում մորթի եւ տրանսպորտային ծախսերի արժեքը կազմում է միջինը 10 հազար դրամ, մանր եղջերավոր անասունինը՝ 2500 դրամ, խոզինը՝ 5 հազար դրամ: Սպանդանոցների մշտական աշխատանքի դեպքում ինքնարժեքը կարող է նվազել, խոստացավ Սարգսյանը: Նա հավաստիացրեց, որ բարեփոխումը չի անդրադառնա անասունի իրացման ու մորթի ոլորտում աշխատող քաղաքացիների սոցիալական վիճակի վրա: «Նրանք, ովքեր անմիջականորեն զբաղված են անասունի մորթով, կարող են աշխատանք գտնել սպանդանոցներում: Իսկ նրանք, ովքեր մինչեւ բարեփոխումը անասուն են ձեռք բերել, մորթ կազմակերպել, այնուհետեւ միսը վաճառել իրացման կետերին, կարող են դա շարունակել անել, բայց արդեն բաց թողնելով մորթի փուլը եւ սպանդանոցների հետ համապատասխան պայմանագիր կնքելով»,- հայտարարեց նա:
Սարգսյանը նշեց, որ այս բարեփոխումը նաեւ աշխատանքով կապահովի անասնաբույժներին: նա շեշտեց, որ սպանդանոցներում անցկացվելու է ոչ միայն մսի եւ ենթամթերքի փորձաքննություն, այլեւ մինչեւ մորթը կենդանու անասնաբուժական պարտադիր զննում:

В свете вступающих в силу реформ мясо в Армении со следующего года может подорожать на 120-160 драм за килограмм. Речь идет об обязательном требовании сбыта мяса и субпродуктов со скотобоен. Замруководителя ветеринарной инспекции при Инспекционном органе безопасности продуктов питания Лилит Саргсян проинформировала, что организация забоя скота в скотобойне повысит стоимость 1 кг мяса на 80-100 драм, транспортировка скотины на скотобойню – 20-30 драм, еще на столько же подорожает килограмм мяса в результате транспортных расходов на доставку мяса в пункты торговли. «В результате забоя скота в специализированных цехах цена за 1 кг мяса может возрасти на 120-160 драм», - заявила она.
В настоящее время, себестоимость забоя и транспортных расходов в случае крупного рогатого скота составляют в среднем 10000 драм, мелкого рогатого скота - 2500 драм, свиней – 5000 драм.  При постоянной работе скотобоен себестоимость может снизится, пообещала Саргсян. Она заверила, что на социальном положении граждан, работающих в сфере сбыта и убоя скота, реформа не скажется. «Те, кто непосредственно занимается забоем скота, смогут найти работу на скотобойнях. А те, кто до реформы приобретал скот, организовывал забой, а затем продавал мясо пунктам сбыта, смогут продолжить это делать, но уже минуя этап забоя и подписав соответствующих договор со скотобойнями», - заявила она. Саргсян отметила, что эта реформа также обеспечит работой ветеринаров. Она подчеркнула, что в скотобойнях будет не только проводится экспертиза мяса и субпродуктов, но и обязательный ветеринарный осмотр животного до забоя.