Նոր իշխանությունները բաց են թողել Հայաստանը տարածաշրջանում ավիացիոն հաբի վերածելու հնարավորությունը։ Այս մասին արդյունքների ամփոփիչ համաժողովում դեկտեմբերի 24-ին ասաց ՀՅԴ Գերագույն մարմնի անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Նրա խոսքով՝ 2018 թվականի մայիս-հուլիսին նա եւ Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը դիմել են այն հարցով, թե Չինաստանը ցանկանում է օգտագործել Հայաստանի առավելությունները որպես տարանցիկ ավիացիոն կենտրոն տարածաշրջանում։ «Այդ ժամանակ ագրեսիվ գործողություններ էին վարվում Թուրքիայի կողմից, բայց գլխավոր պատճառը, որ այդ գաղափարը չիրականացավ, իշխանությունների պասիվությունն էր»,- պարզաբանել է Մինասյանը։
Նա ավելացրել է, որ առայժմ չի կարող գնահատական տալ մատչելի ավիացիա ներգրավելու իշխանությունների քաղաքականությանը, քանի որ չկա զարգացման ընդհանուր ռազմավարություն ոչ միայն այդ, այլ նաեւ մյուս բոլոր ոլորտներում։

Новые власти упустили возможность превратить Армению в авиационный хаб в регионе. Об этом на конференции по подведению итогов года 24 декабря заявил член Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян.
По его словам, в мае-июле 2018 года он и бывший премьер-министр Армении Грант Багратян обратились с вопросом о том, что Китай хочет использовать преимущества Армении как транзитного авиационного центра в регионе. «В тот период шли агрессивные действия со стороны Турции, которая хотела сделать этим центром Стамбул, однако главной причиной того, что это идея не реализовалась, стала пассивность властей», - пояснил Минасян.
Он добавил, что пока не может дать оценку политике властей по привлечению доступной авиации, поскольку отсутствует общая стратегия развития не только этой сферы, но и всех остальных.