Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Գերմանիան Իրանին պաշտոնապես մեղադրել են իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) պայմանները խախտելու մեջ, ինչը կարող է հանգեցնել կրկին ՄԱԿ պատժամիջոցների սահմանման, որոնք հանվել էին միջուկային գործարքի կնքնման շնորհիվ, հայտնում է Reuters-ը:
Եվրոպական տերությունները հայտարարել են, որ «գործում են հանուն ճգնաժամից խուսափելու, որն առաջացել էր միջուկային զենքի տարածմամբ, ինչն էլ հանգեցրել էր Մերձավոր Արեւելքում իրավիճակի սրման»:
Երեք պետությունները հայտարարել են, որ դեռեւս ցանկանում են Թեհրանի հետ կնքած ԳՀՀԾ հաջողությունը եւ չեն միանում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի «առավելագույն ճնշման» արշավին, որը ԳՀՀԾ-ից դուրս էր եկել 2018 թվականին եւ Իրանի դեմ սահմանել տնտեսական պատժամիջոցներ:

The UK, France and Germany formally accused Iran on Tuesday of violating the terms of its 2015 agreement to curb its nuclear program, which eventually could lead to the reimposing of U.N. sanctions lifted under the deal, Reuters reported.
The European powers said they were acting to avoid a crisis over nuclear proliferation adding to an escalating confrontation in the Middle East.
The three countries said they still wanted the nuclear deal with Tehran to succeed and were not joining a “maximum pressure” campaign by the U.S. President Donald Trump’s administration, which abandoned the pact in 2018 and has reimposed economic sanctions on Iran.