ԱՄՆ Սենատը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ հավանության է արժանացրել Հյուսիսամերիկյան համաձայնագիրը, հայտնում է AFP-ը։
Ոչ երկարատեւ քննարկումներից հետո օրենսդիրները 89/10 հարաբերակցությամբ ընդունել են օրեքի նախագիծը, որը թույլ է տալիս ուժի մեջ մտնել ԱՄՆ-ի, Մեքսիկայի եւ Կանադայի միջեւ կնքված եւ վերանայված առեւտրային համաձայնագրին։
Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը ողջունել է Սենատում քվեարկությունը՝ այդ նորությունն անվանելով «շատ նշանակալի», քանի որ այն ազդարարում է «Մեքսիկայում մեծ վստահության» մասին եւ կհանգեցնի ներդրումների աճի։
Մեքսիկացի օրենսդիրները համաձայնագիրն անցյալ ամիս էին հավանության արժանացրել, իսկ Կանադան դեռ պետք է անի դա։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել էր ազատ առեւտրի մասին Հյուսիսամերիկյան համաձայանագիրը՝ համարելով, որ այն անարդար է ԱՄՆ-ի հանդեպ։ Նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները սկսվել էին 2017թ․ օգոստոսին։

Сенат США подавляющим большинством голосов одобрил новое Североамериканское соглашение, передает AFP.
После непродолжительного обсуждения законодатели голосами 89-10 приняли законопроект, позволяющий вступить в силу пересмотренному торговому соглашению между США, Мексикой и Канадой.
Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор приветствовал голосование в Сенате США, назвав эту новость «очень значимой», поскольку она сигнализирует о «большей уверенности в Мексике» и приведет к росту и инвестициям.
Мексиканские законодатели одобрили соглашение в прошлом месяце, в то время как Канаде еще предстоит сделать это.
Президент Дональд Трамп критиковал Североамериканское соглашение о свободной торговле, считая, что оно несправедливо по отношению к США. Переговоры о новом соглашении начались в августе 2017 года.