Եվրամիությունը երեք քառորդով կրճատել է ֆինանսական օգնությունը Թուրքիային։ Այս մասին շաբաթ օրը, հունվարի 18-ին, հայտնել են Funke մեդիախմբի թերթերը՝ հղում կատարելով ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, հայտնում է DW-ը։
Այսպես կոչված, նախնական օգնությունը, որը նախատեսված է բարեփոխումների անցկացման համար, պլանավորվածից 2020թ․ կրճատվել է 75 տոկոսով։ Անկարան այդ ծրագրի շրջանակներում կստանա միայն 168 մլն եվրո, որից 150-ը ժողովրդավարության եւ իրավական պետության ոլորտում բարեփոխումների, իսկ 18 միլիոնը՝ գյուղերի զարգացման համար։
Այս որոշման պատճառ Բորելը անվանում է Միջերկրական ծովում գազային վեճը եւ Սիրիայում Անկարայի գործողությունները։ Միաժամանակ նա կարեւոր է համարում հետագայում եւս Թուրքիայում բարեփոխումների ֆինանսական աջակցությունը։
Նախնական օգնությունը տրամադրվում է ԵՄ-ի IPA հիմնադրամի ծրագրի շրջանակներում անդամ-երկրներին։ ԵՄ-ում Թուրքիայի ներառվելու բանակցությունները մնում են սառեցված, ընդ որում երկիրը 2014-2020թթ․ Եվրամիությունից 3,5 մլրդ եվրո է ստացել։ Բորելը հայտարարում է, որ 2017թ․ Թուրքիայի օգնությունը կրճատվել է ընդհանուր առմամբ 1,2 մլրդ եվրոյով։ Փախստականների մասին համաձայնագրով նախատեսված Թուրքիայի վճարումները չեն կրճատվել։

Евросоюз на три четверти сократил финансовую помощь Турции. Об этом в субботу, 18 января, сообщают издания медиагруппы Funke со ссылкой на письмо верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля в Европарламент, сообщает DW.
Так называемая предвступительная помощь, которая предназначена для проведения реформ, урезана в 2020 году для Турции на 75 процентов от ранее запланированной суммы. Анкара получит в рамках этой программы только 168 млн евро, 150 из них - на улучшения в сфере демократии и правового государства, а еще 18 миллионов - на развитие сел.
Причинами такого решения Боррель называет газовый спор в Средиземном море и действия Анкары в Сирии. Одновременно он считает важным и в дальнейшем финансово поддерживать реформы в Турции.
Предвступительную помощь оказывается странам-кандидатам в рамках программы IPA фонда ЕС. Переговоры о вступлении Турции в ЕС долгое время остаются замороженными, при этом страна в период с 2014 по 2020 годы получила от Евросоюза 3,5 млрд евро. Боррель заявляет, что с 2017 года помощь Турции была урезана в общей сложности на 1,2 млрд евро. Выплаты Турции, предусмотренные в соглашении по беженцам, не сокращены.