Նավթի խոշոր սպառող Չինաստանում նավթի պահանջարկը կարող է կրճատվել 10%-ով կամ օրական 14 մլն բարելով՝ երկրում կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով: Եթե համաճարակը շարունակվի 6 ամսվա ընթացքում, ապա նավթի առեւտրային պաշարների աճը կմնա ճնշման տակ մեկ տարվա ընթացքում: Այս մասին ասվում է Moody's-ի զեկույցում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եթե պահանջարկը նվազի կես տարվա ընթացքում, ապա նավթի համաշխարհային պաշարները կարող են մեծանալ 250 մլն բարելով: Նման աճը կարող է կանգնեցնել մեկ տարվա ընթացքում նավթի գնաճը»,- գրում են գործակալության վերլուծաբանները:
Նրանք զուգահեռներ են անցկացրել 2015-2016 թվականների նավթային ճգնաժամի հետ, երբ Brent տեսակի նավթի արժենշումն ընկել էր մեկ բարելի դիմաց մինչեւ 28 դոլար: Այդ ժամանակ Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության երկրների նավթի առեւտրային պաշարներն աճել են մեկ բարելի դիմաց 300 միլիոնով:
Եթե ՕՊԵԿ+ երկրները հետագայում եւս շարունակել կրճատել արդյունահանումը, ապա դա թույլ կտա պահպանել մեկ բարելի դիմաց 50 դոլարի սահմաններում գինը՝ կարծում են Moody's-ում: Գործակալության վերլուծաբանները հավելում են, որ նավթի գների հետագա նվազեցումը կհանգեցնի նաեւ ԱՄՆ-ում թերթաքարային նավթի արդյունահանման անկմանը:
Կորոնավիրուսը, որի դեմ արդյունավետ բուժում դեռեւս չկա, կարող է նվազեցնել նաեւ գազի գները, քանի որ Չինաստանը գազի խոշոր գնորդներից է:

The demand for oil in China, the largest consumer of this resource, may be reduced by 10% or 14 million barrels per day due to the outbreak of pneumonia in the country caused by the new coronavirus.
If the epidemic lasts for six months, then the growth of oil inventories will put pressure on oil quotes for another year, follows from a report by Moody's, TASS reported.
If demand falls for six months, global oil reserves may increase by 250 million barrels if there is no proportionate reduction in supply.
Such a growth is able to restrain the growth of oil prices during the year, the agency’s analysts write.
They draw parallels with the oil crisis of 2015-2016, when Brent quotes fell to $ 28 per barrel. Then the oil reserves of the OECD countries grew by 300 million barrels.
If the OPEC + member states continue to reduce production further, this will keep the price at around $ 50 per barrel, according to Moody's. Further price reductions could also lead to a drop in shale oil production in the US, agency experts note.