Մեզանից մի քանի հարյուր մետր այն կողմ տեղի է ունենում մի պրոցես, որի գնահատականը պատմությունը կտա, ես այսօր չեմ ուզում այդ ամեն ինչին անդրադառնալ։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 6-ին ՍԴ-ի 24-ամյակի կապակցությամբ տոնական միջոցառման ժամանակ իր ելույթում ասաց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը։
«Ժամանակահատվածը մեզ համար հեշտ չի եղել, մեզ քննադատել են, քննադատել են տեղի ու անտեղի, մասնագիտական եւ ոչ մասնագիտական, հիմնավոր եւ անհիմն, դրանք բնական երեւույթներ են, որոնք այսպես թե այնպես պիտի ունենայինք։ Եթե դրանց հիմքում չկա ինչ-որ մի ուղղորդում կամ շահ, ապա դրանք օբյեկտիվ ու մարդկային են։ Մենք մեր սխալների վրա, իրոք, սովորել ենք»,- ասաց ՍԴ նախագահը եւ հավելեց, որ այսօր էլ ՍԴ անդամները հեշտ ժամանակահատված չեն ապրում։
Հրայր Թովմասյանն ընթերցեց ապագայում ՍԴ անդամների անելիքների վերաբերյալ 7 կետ․
«1․ ՍԴ-ն քաղաքական ինստիտուտ չէ եւ անթույլատրելի է ստուգել դատական համակարգի քաղաքական վստահության աստիճանը, սա չկա եւ գոյություն ունենալ չի կարող։ Դատական համակարգը մասնագիտացված կառույց է, որի վստահությունը չափվում է բացառապես նրանց վարույթում գտնվող գործերի քանակով եւ դատավարական գործընթացներին մասնակցող սուբյեկտների թվով։
2․ Քաղաքական իշխանություններից և ընդհանրապես` ոչ անկախ, ոչ անաչառ դատավորը չարիք է, չարիք է իր ընտանիքի, իր եւ մեր պետության համար։ Վախեցած դատավորը, որը կարող է ինչ-որ մեկին հաճոյանալու համար ինչ-որ որոշում կայացնել, իմացեք, որ վաղը նույն կերպ կարող են այդ անձի դեմ որոշում կայացնել։
3․ Իրավական եւ դատական համակարգում առկա խնդիրների առումով մեզանից յուրաքանչյուրը որպես անհատ եւ որպես ինստիտուտ ունենք եւ մեր ներդրումը եւ դրան հավասար ունենք նաեւ մեր անելիքն ու մեր մեղքի բաժինը։
4․ Ոչ ոք սկուտեղի վրա ոչ ոքի անկախություն չի տալիս․ դա վերաբերում է եւ մարդկանց եւ պետություններին եւ ինստիտուտներին։ Անկախ նրանից, թե ինչ է գրված Սահմանադրության մեջ, այդ ամենի համար պետք է պայքարել ու ձեռք բերել։
5․ Իրավական համակարգի եւ դատարանների բարեփոխումները մեզ համար մեր երկրում հրամայական են։
6․21-րդ դարն այն պետություններին է, որոնք առավել արագ ու արդյունավետ կգտնեն պետության մոդերնիացիայի ճանապարհը․ այստեղ մենք իրոք անելիք ունենք
7․ Ցանկացած բարեփոխման համար անհրաժեշտ է համապատասխան մթնոլորտ»։
Վերադառնալով ՍԴ-ի 24-ամյակին՝ Թովմասյանը շնորհավորեց ՍԴ դատավորներին եւ մաղթեց, որ «հպարտ լինեն»։
«Դուք հպարտ լինեք, որ աշխատում եք Սահմանադրական դատարանում։ Եվ հպարտ լինեք, որ դուք ձեր աշխատանքով նպաստում եք մեր երկրի կայացմանը։ Ուզում եմ, որ մի օր էլ դուք տարիքի բերումով, կենսաթոշակի կանցնեք, ձեր թոռների հետ այստեղով անցնելիս հպարտորեն նշեք, որ աշխատել եք այս շենքում, այս մարդկանց հետ։ Վստահեցնում եմ, որ դատարանի բոլոր դատավորները երբեք չեն ընդունի այնպիսի որոշում, որի համար իրենք ամաչեն, որի համար դուք երբեւէ որեւէ տեղ, մեկի առաջ գլուխ կախելու, ամաչելու ինչ-որ առիթը ունենաք»։

We are a couple of 100 meters away from a process that historians will evaluate, and I don’t want to touch upon that process today. This is what President of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan said in his speech at the festive event dedicated to the 24th anniversary of the Constitutional Court today.
“This period hasn’t been an easy period for us. There has been criticism that was appropriate and inappropriate, and we have been criticized by professionals and non-professionals. We have truly learned from our mistakes,” the president of the Constitutional Court said, adding that even today, the members of the Constitutional Court aren’t working in an easy period.
Hrayr Tovmasyan read seven points about the future actions of the members of the Constitutional Court, including the following:
1. The Constitutional Court is an apolitical institution, and it is not allowed to verify the degree of political confidence in the judiciary.
2. The dependent judges, those who are dependent or afraid of the political authorities, are evil for their families and our State.
3. In terms of the problems in the legal and judicial systems, each of us, as an individual and as an institution, has made a contribution.
4. Independence isn’t served to anyone on a silver platter, and this concerns both people and states and institutions.
5. Reforms in the legal system and the judiciary are an imperative for us.
6. The 21st century is the century of states that will find the path to modernization of a state more quickly and effectively, and this is our task.
7. A relevant atmosphere is necessary for any reform.”
Getting back to the 24th anniversary of the Constitutional Court, Tovmasyan congratulated the judges of the Constitutional Court and wished that they remain proud.