ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել հանցագործության մասին սուտ մատնություն կատարելու համար:  Այս մասին հայտնում են ՀՔԾ մամուլի ծառայությունից:
Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Նարեկ Սամսոնյանը, գիտակցելով, որ իր տրամադրած տեղեկատվությունը կեղծ է, 2020 թվականի հունվարի 26-ին «Facebook.com» սոցիալական ցանցում կատարված գրառմամբ, այնուհետև ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործով որպես վկա հարցաքննության ընթացքում տված ցուցմունքով հայտնել է, թե իբր ՀՀ վարչապետը Երևանում գործող ռեստորաններից մեկից գնել է սև ձկնկիթ՝ մեկ կիլոգրամը 3.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ, որից հետո՝ 2019 թվականի դեկտեմբերին, ՀՀ վարչապետի անվտանգության աշխատակիցներն այցելել են հիշյալ ռեստորան և ցանկացել են ձեռք բերել ևս մեկ կիլոգրամ սև ձկնկիթ՝ գումարը բանկային փոխանցման եղանակով վճարելու պայմանով, սակայն ռեստորանի տնօրինությունն անվտանգության աշխատակիցներին տեղեկացրել է, որ այդ դեպքում սև ձկնկիթի մեկ կիլոգրամը կարժենա 5.000 ԱՄՆ դոլար: Ըստ Նարեկ Սամսոնյանի` այդ մասին տեղեկանալուց հետո ՀՀ վարչապետը որոշել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի միջոցով պատժել հիշյալ ռեստորանին:
Այսինքն` Նարեկ Սամսոնյանը, գիտակցելով իր տրամադրած տեղեկատվության կեղծ լինելը,  Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի նկատմամբ կատարել է սուտ մատնություն՝ նրան վերագրելով պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կատարում:

На основании достаточных доказательств, собранных в результате предварительного следствия в рамках уголовного дела, расследуемого следственным отделом Специальной следственной службы Армении, председателю общественной организации «Гражданское сознание» Нареку Самсоняну предъявлено обвинение в ложном доносе. Об этом сообщает пресс-служба ССС.
Согласно предъявленному обвинению, Нарек Самсонян, осознавая  ложность предосталенной им информации в записи, сделанной 26 января 2020 года в соцсети Facebook, а затем и в Специальной следственной службе Армении во время дачи показаний в качестве свидетеля в рамках уголовного дела, возбужденного по 1-ой части 308 статьи Уголовного кодекса Армении заявил, что премьер-министр Армении якобы купил в одном из ресторанов в Ереване черную икру стоимостью 3 000 долларов за килограмм, после чего в декабре 2019 года сотрудники службы безопасности премьер-министра посетили упомянутый ресторан и пожелали купить еще один килограмм черной икры при условии оплаты посредством банковского перевода. Однако дирекция ресторана заявила сотрудникам службы безопасности, что в данном случае килограмм черной икры обойдется в 5 000 долларов США.
Как заявил Нарек Самсонян, узнав об этом, премьер-министр Армении решил наказать этот ресторан через Комитет по госдоходам Армении.
То есть Нарек Самсонян, осознавая  ложность переданной им информации,  совершил ложный донос по отношению к премьер-министру Республики Армения, приписав ему преступление, предусмотренное по 1 части 308 статьи Уголовного кодекса Армении (злоупотребление должностными полномочиями).