ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարները Լիբիային զենքի մատակարարման էմբարգոյի պահպանման հարցով օպերացիայի մասին համաձայնության են եկել, հաղորդում է AFP-ը:
Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավար Լուիջի Դի Մայոն հայտարարել է, որ նոր առաքելությունը կներառի նավեր, ինչպես նաեւ օդանավեր եւ ցամաքային զորքերի հնարավորություն: Հիմնական ուշադրությունը կհատկացվի արեւելյան Միջերկրածովին, որի միջով զենք է հայտնվում Լիբիայում:
«Մենք բոլոր համաձայնել ենք առաքելություն ստեղծել, որը կարգելափակի զենքի ներկրումը Լիբիա: Եթե դա հանգեցնի նրան, որ նավերը ներգաղթյալների տեղափոխեն, ապա առաքելությունը կդադարեցվի»,- ասել է Դի Մայոն:
Զենքի մատակարարման էմբարգոն ծայրահեղ կարեւոր միջոց է համարվում լիբիական կոնֆլիկտը կարգավորելու համար:

Министры иностранных дел ЕС договорились о проведении военно-морской операции по обеспечению соблюдения эмбарго на поставки оружия в охваченную войной Ливию, преодолев возражения стран, которые опасались, что это может стимулировать новые потоки мигрантов, передает AFP.
Министр иностранных дел Италии Луиджи Ди Майо заявил, что новая миссия будет включать в себя корабли, а также воздушное судно и возможности сухопутных войск. Основное внимание будет уделено восточному Средиземноморью, через которое оружие попадает в Ливию.
«Мы все согласились создать миссию, чтобы заблокировать ввоз оружия в Ливию с правилами ведения боевых действий», - сказал ди Майо. «Если это создаст «фактор притяжения», то есть корабли привлекут мигрантов, миссия будет остановлена».