Ամերիկացի Բենի Հարթը հաղթել է դատը՝ ստանալով 150 հազար դոլար IM GOD («Ես Աստված եմ») գրությամբ նրան համարանիշը Տրանսպորտի դեպարտամենտի կողմից տրամադրելու մերժման համար: Դատարանը նաեւ պարտավորեցրել է, այնուամենայնիվ, տրամադրել այդ գրությամբ համարանիշը, հաղորդում է Motor-ը:
Պատմությունը սկիզբ է առել 2016 թվականին, երբ Հարթն իր տիկնոջ հետ Օհայո նահանգից տեղափոխվել է Կենտուկի նահանգ: Մինչ այդ տղամարդը 12 տարի շարունակ երթեւեկել է իր հայրենի նահանգում IM GOD համարանիշով, այդ իսկ պատճառով տեղափոխությունից հետո ցանկացել է պատվիրել իր համար նույն համարանիշը:
Սակայն տեղի Տրանսպորտի դեպարտամենտում տղամարդը ստացել է մերժում: ԱՄՆ օրենքներով՝ վարորդը կարող է ինքնուրույն ընտրել ցանկացած գրառմամբ համարանիշ, սակայն այն չպետք է լինի վուլգար կամ անպարկեշտ: Կառույցում համարել են, որ IM GOD արտահայտությունը հենց այդպես է բնութագրվում:
The Washington Post-ի հաղորդմամբ՝ Հարթը համաձայն չէր այդ որոշման հետ. 80-ամյա աթեիստը հայտարարել է, որ ոչ ոք չի կարող ապացուցել, որ նա Աստված չէ, եւ այդ պատճառով նրան նաեւ արգելվել է երթեւեկել այդպիսի համարանիշով: Նա վարձել է փաստաբաններ եւ դատական հայց ներկայացրել ընդդեմ Դեպարտամենտի: Ամբողջ գործընթացը տեւել է 4 տարի եւ արդյունքում ամփոփվել վարորդի հաղթանակով:
Այժմ Դեպարտամենտը պարտավոր է վճարել նրան փոխահուցում 150 հազար դոլարի չափով: Սակայն այդ ամբողջ գումարը կուղղվի փաստաբանների ծախսերը մարելուն: Մինչդեռ Հարթի համար դա գլխավորը չէ, քանի որ նա ի վերջո հասել է իր նպատակին:

Американец Бенни Харт отсудил 150 тысяч долларов отказ Департамента транспорта выдать ему номерной знак с надписью IM GOD («Я Бог»). Также суд обязал все же выдать мужчине табличку с такой надписью, передает Motor.
История длится c 2016 года, когда Харт с женой переехали из Огайо в штат Кентукки. До этого мужчина 12 лет ездил по родному штату с номером IM GOD, поэтому после переезда — в Америке номерные знаки привязаны к штату и при переезде нужно получать его заново — заказал себе точно такой же.
Однако в местном Департаменте транспорта мужчина получил отказ. По законам США, водители могут самостоятельно выбрать любую надпись для номера, но она не должна быть вульгарной или непристойной. В ведомстве посчитали, что фраза IM GOD попадает под это определение.
Как пишет The Washington Post, Харта такое решение не устроило: 80-летний атеист заявил, что никто не может доказать, что он не Бог, поэтому и запретить ездить с таким номерным знаком ему тоже не могут. Он нашел адвокатов и подал на Департамент в суд. Весь процесс занял четыре года и в итоге решился победой водителя.
Теперь Департамент обязан выплатить ему компенсацию в размере 150 тысяч долларов? однако все эти деньги пойдут на оплату работы адвокатов. Но для Харта это не главное, ведь он все же добился своего — суд разрешил ему получить номерной знак с надписью IM GOD и установить на свой автомобиль.