Եվրամիությունը որոշել է 230 մլն եվրո հատկացնել նոր կորոնավիրուսի բռնկման դեմ պայքարի համար: Այս մասին երկուշաբթի Բրյուսելում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է հակաճգնաժամային կառավարման եվրահանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԵՄ-ն կհատկացնի մոտ 230 մլն եվրո, որ օգնի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գլոբալ ջանքերին»,- ասել է նա:
Նոր կորոնավիրուսի (2019-nCoV) հետեւանքով առաջացած հիվանդության բռնկումը 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջին գրանցվել է Ուհանում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը այն ճանաչել է միջազգային մասշտաբի արտակարգ իրավիճակ՝ բնորոշելով որպես բազմաթիվ օջախներով համաճարակ: Չինաստանի սահմաններից դուրս վարակման դեպքեր են հայտնաբերվել 30 երկրներում: Ներկա պահին Չինաստանում մահացել է գրեթե 2,6 հազար մարդ, առողջացել է մոտ 25 հազար մարդ, վարակվածների ընդհանուր թիվը 77 հազարից անցում է:

The EU has decided to allocate € 230 million to fight the coronavirus.
According to the EU's Commissioner for Crisis Management Janez Lenarcic, and the Food Safety Commissioner Stella Kyriakidou, there will not be restrictions imposed on travel or trade yet, Euronews reported
An outbreak was recorded in Wuhan at the end of December 2019. The World Health Organization recognized it as an emergency of international proportions, and an epidemic with many foci. Cases of infection were detected in 30 countries outside China. The number of deaths in China has amounted to almost 2.6 thousand, about 25 thousand people have recovered, the total number of infected has exceeded 77 thousand.