Ընդդիմության ավելի քան 400 կողմնակից հավաքվել է Սուխումում Աբխազիայի կառավարության շենքի դիմաց, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը: Ցուցարարները մինչեւ Աբխազիայի նախագահի ընտրությունները մտադիր են հասնել նախագահի պաշտոնակատար Վալերի Բգանբայի հրաժարականին եւ հանրապետությունում կառավարման խորհրդարանական համակարգի ներդրմանը:
Ընդդիմության կողմնակիցների մի մասը կարծում է, որ իրենց առաջնորդ, Աբխազիայի նախագահի թեկնածու Ասլան Բժանիային երկրորդ անգամ թունավորել են` նախընտրական քարոզարշավին նրա հետագա մասնակցությունը կանխելու համար, եւ պահանջում են մանրակրկիտ ուսումնասիրել հանգամանքները, որոնք հանգեցրել են ընդդիմության ուժերի դաշինքի առաջնորդի առողջության վատթարացմանը:
Նախօրեին հաղորդվել էր, որ Աբխազիայի նախագահի թեկնածու Բժանիայի առողջական վիճակը վատթարանում է, եւ նա շտապ հոսպիտալացվել է Սոչիում: Ինչպես «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել էր իրազեկված աղբյուրը, նրան արհեստական կոմայի մեջ են գցել` Կրասնոդարի կլինիկա տեղափոխելու համար:
Երեքշաբթի բժշկական շրջանակներից մի աղբյուր հայտնել էր, որ Աբխազիայի ընդդիմության առաջնորդը դուրս է եկել կոմայից, նրա զարկերակն ու ճնշումը նորմալ վիճակում են:
Ինքը` Աբխազիայի ընդդիմության առաջնորդը, ավելի վաղ հայտարարել էր, որ թունավորվել էր 2019 թվականին` Աբխազիայում նախորդ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ:
Աբխազիայի նախագահի կրկնակի ընտրությունները նշանակված են մարտի 22-ին: Պետական բարձրագույն պաշտոնի համար երեք թեկնածու է պայքարում` ընդդիմադիր ուժերի դաշինքի առաջնորդ, խորհրդարանի պատգամավոր Բժանիան, փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի նախարար Ադգուր Արձինբան եւ հանրապետության ներքին գործերի նախկին նախարար Լեոնիդ Ձյապշբան:
Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան հունվարի 12-ին հայտարարել էր ընդդիմության ճնշման ներքո պաշտոնը թողնելու մասին: Ընդդիմության ղեկավարները հրաժարվել են ճանաչել 2019-ի աշնանն անցկացվող հանրապետության ղեկավարի ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքները: Աբխազիայի խորհրդարանը ընդունել էր Խաջիմբայի հրաժարականը եւ վարչապետի պաշտոնակատար էր նշանակել Վալերի Բգանբուին:

Более 400 сторонников оппозиции собрались в Сухуме у здания правительства Абхазии, передает «Интерфакс»
Протестующие намерены добиваться отставки и.о. президента Валерия Бганбы и введения в республике парламентского правления до проведения выборов президента Абхазии.
Часть сторонников оппозиции считает, что их лидер, кандидат в президенты Абхазии Аслан Бжания был повторно отравлен, чтобы не допустить его дальнейшего участия в предвыборной кампании, и требуют тщательного расследования обстоятельств, приведших к ухудшению здоровья лидера Блока оппозиционных сил.
Накануне сообщалось, что у кандидата в президенты Абхазии Бжании реко ухудшилось состояние здоровья и его экстренно госпитализировали в Сочи. Как сообщил тогда «Интерфаксу» информированный источник, его ввели в медикаментозную кому, чтобы транспортировать в клинику в Краснодаре.
Во вторник источник в медицинских кругах сообщил, что абхазский оппозиционный лидер вышел из комы, его пульс и давление нормализовались.
Сам абхазский оппозиционер ранее заявлял о том, что был отравлен в 2019 году, накануне предыдущих выборов президента Абхазии.
Повторные выборы президента Абхазии назначены на 22 марта. На высший государственный пост баллотируются три кандидата: лидер Блока оппозиционных сил, депутат парламента Бжания, вице-премьер, министр экономики Адгур Ардзинба и экс-глава МВД республики Леонид Дзяпшба.
Президент Абхазии Рауль Хаджимба 12 января заявил о сложении полномочий под давлением оппозиции, лидеры которой отказывались признавать итоги второго тура выборов главы республики, прошедших осенью 2019 года. Парламент Абхазии принял отставку Хаджимбы и назначил исполняющим обязанности президента премьер-министра Валерия Бганбу.