Գրիֆիթի համալսարանում ծովային կենսաբանության ոլորտի գիտությունների թեկնածու Շելդոն Ռեյ Բոկոն ներկայացրել է ապշեցուցիչ տեսանյութ, որում հազարավոր վարդագույն մեդուզաներ են (Crambione cf. Mastigophora)։ Նրանք լցրել են ֆիլիպինյան Պալավան կղզու հյուսիսային լողափերից մեկը, հայտնում է Planet- today-ը։
Ինչպես բացատրել է Ռեյ Բոկոն, այդ մեդուզաները սովորաբար մարտին են հայտնվում Պալավանում։ Նրանց այցի եւ բազմացման վրա ազդում են մթնոլորտը, հոսքի արագությունը, ալիքները եւ նույնիսկ ծոցի երկրաբանական առանձնահատկությունները։ Լինում են տարիներ, երբ մեդուզաները արտասովոր ակտիվ են բազմանում, եւ նրանց կուտակումները կարելի է նկատել, իսկ երբեմն նրանք համարյա չեն գալիս ֆիլիպինյան ափ։
Ծովային կենսաբան Ռայան Բերինգը նշել է, որ սովորաբար այս կենդանիները ծովի հատակին մոտ են ապրում, որպեսզի խուսափեն բազմաթիվ զբոսաշրջիկներից։ Այժմ, երբ լողափերը դատարկ են, մեդուզաներն այլեւս սպառնալիք չեն զգում եւ կարող են ազատ լողալ մակերեւույթին։

Шелдон Рей Боко, кандидат наук в области морской биологии в Университете Гриффита, поделился завораживающим видео с тысячами розовых, или томатных медуз (Crambione cf. Mastigophora), которые заполонили прибрежную зону возле одного из северных пляжей на филиппинском острове Палаван, передает Planet- today
Как объяснил Рей Боко, эти медузы обычно появляются на Палаване в марте. На их пребывание поблизости и размножение влияют атмосфера, скорость течения, приливы и даже геологические особенности бухты. Бывают годы, когда медузы размножаются необыкновенно активно и их скопления можно заметить, а иногда они почти не появляются у филиппинского побережья.
Морской биолог доктор Райан Бэринг отметил, что обычно эти животные держатся ближе ко дну, чтобы избежать многочисленных туристов. Теперь, когда пляжи пусты, медузы больше не чувствуют угрозы и могут свободно плавать у поверхности.