Fitch Ratings գործակալությունը վերանայել է Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշի (ԷԴՎ) կանխատեսումը՝ «Կայունից» «Բացասականի» եւ  ԷԴՎ-ն (Long-term Issuer Default Rating - IDR) հաստատել է «BB-» մակարդակում, նշված է մամուլի հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է Fitch Ratings կայքում:
Ըստ մամուլի հաղորդագրության՝ COVID-19-ի հետեւանքով ցնցումը Հայաստանի տնտեսության վրա բացասաբար է անդրադառնում՝ հումքային ապրանքներից, Ռուսաստանի տնտեսությունից եւ տուրիզմից տնտեսության կախվածության պատճառով, ինչը միայն մասամբ է փոխհատուցվում նավթի ցածր գներից ստացված օգուտով:
«Սա կապված է Հայաստանի համեմատաբար բարձր զուտ արտաքին պարտքով եւ ընթացիկ գործողությունների հաշվի կառուցվածքային դեֆիցիտով, որը միայն մասամբ է ֆինանսավորվում պարտքային պարտավորություններ չստեղծող կապիտալի ներհոսքի հաշվին»,- նշում են հեղինակները:
«Fitch-ը կանխատեսում է, որ ՀՆԱ աճը 2021 թվականին մասամբ կվերականգնվի 5,5 տոկոսով, ինչը կպահպանվի ներքին պահանջարկի վերականգնմամբ, ներդրումների աճով եւ մասնավոր պահանջարկի ու հարկաբյուջետային քաղաքականության չափավոր նվազման պայմաններում զբաղվածության աճի աշխուժացմամբ»,- նշում են հեղինակները՝ հավելելով, որ վերականգնման տեմպերը զգալիորեն կախված են լինելու ճգնաժամի ընթացքից:
Fitch Ratings-ի կանխատեսումների համաձայն՝ պետական պարտքը կաճի 2019 թվականի վերջի ՀՆԱ 53,6 տոկոսից 2020 թվականին մինչեւ 59,2 տոկոսի, այնուհետեւ 2021 թվականին կնվազի մինչեւ 56,0 տոկոս:
Կորոնվիրուսի հետեւանքով ցնցումը Հայաստանի տնտեսության համար արտաքին ռիսկերը մեծացրել է: Fitch-ը կանխատեսում է, որ ընթացվիկ գործարքների հաշվի դեֆիցիտը կմնա բարձր. 2020 թվականին ՀՆԱ 8,5 տոկոս եւ 2021 թվականին 8,1 տոկոս՝ համեմատած 2018-2019 թվականներին միջին ցուցանիշի հետ, որը հավասար էր 8,8 տոկոսի, նշում են հեղինակները:
Ինչ վերաբերում է առանցքային առաջարկներին, հեղինակները նշել են. «Fitch-ը կարծում է, որ Հայաստանը կշարունակի լայն սոցիալական եւ քաղաքական կայունություն զգալ, եւ որ Ադրբեջանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հակամարտության տեւական էսկալացիա չի լինի այն մակարդակով, որը կկարողանար ազդել տնտեսական եւ  ֆինանսական կայունության վրա»:
Գործակալությունում նաեւ ակնկալում են, որ մակրոտնտեսական ցուցանիշները համապատասխանելու են Fitch-ի գլոբալ տնտեսության վերաբերյալ կանխատեսումներին, բայց ընդունում են, որ, հավանաբար, կենթարկվեն հաճախակի եւ հնարավոր է՝ զգալի փոփոխությունների նվազման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով գլոբալ ճգնաժամի էվոլյուցիոն բնույթը:

Fitch Ratings has revised the Outlook on Armenia's Long-Term Issuer Default Ratings (IDR) to Negative from Stable and affirmed the IDRs at ‘BB-‘, the press release said.
“The coronavirus shock negatively affects the Armenian economy due to its exposures to commodities (a majority of exports), the Russian economy (for remittances, trade and FDI) and to tourism, only partially offset by the benefit of a lower oil price.”
“This is in the context of Armenia’s relatively high net external debt and structural current account deficit, which is only partly financed by non-debt creating capital inflows. Despite a robust macroeconomic policy framework and continuing commitment to reform, the economic shock has put public debt on a markedly higher trajectory, and there are downside risks to our forecasts should the COVID-19 outbreak not be contained in 2H20 in line with Fitch's current baseline assumption.”
“Fitch projects that GDP growth partially recovers in 2021, to 5.5%, supported by a rebound in external demand, investment catch-up, and revival of private consumption and employment growth, with a moderate drag from fiscal tightening. However, in line with our global macro-economic forecasts, the pace of recovery will be highly dependent on the path of the health crisis and the extent to which the coronavirus outbreak can be contained in 2H20. If a second wave of infections materialises and lockdown measures have to be re-introduced, our economic and fiscal forecasts for Armenia could be subject to material negative adjustment.”
"General government debt is projected to rise from 53.6% at end-2019 to 59.2% of GDP in 2020 before falling back to 56.0% in 2021, upward revisions of 9.4pp and 7.4pp, respectively, since our last review, and well above the current 'BB' median of 46.5%."
“The coronavirus shock has increased external risks to the Armenian economy. Fitch forecasts the current account deficit remains high, at 8.5% of GDP in 2020 and 8.1% in 2021, compared with the 2018-2019 average of 8.8% and the current 'BB' median of 2.9%.”
What comes to key assumption, the authors noted: “Fitch assumes that Armenia will continue to experience broad social and political stability and that there will be no prolonged escalation in the conflict with Azerbaijan over Nagorno-Karabakh to a level that would affect economic and financial stability.
Fitch expects macroeconomic indicators to move in line Fitch's Global Economic Outlook forecasts, but acknowledges that these are likely to be subject to frequent and possibly significant downward revisions given the evolving nature of the global crisis.”