Fitch Ratings գործակալությունը վերանայել է Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշի (ԷԴՎ) կանխատեսումը՝ «Կայունից» «Բացասականի» եւ  ԷԴՎ-ն (Long-term Issuer Default Rating - IDR) հաստատել է «BB-» մակարդակում, նշված է մամուլի հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է Fitch Ratings կայքում:
Ըստ մամուլի հաղորդագրության՝ COVID-19-ի հետեւանքով ցնցումը Հայաստանի տնտեսության վրա բացասաբար է անդրադառնում՝ հումքային ապրանքներից, Ռուսաստանի տնտեսությունից եւ տուրիզմից տնտեսության կախվածության պատճառով, ինչը միայն մասամբ է փոխհատուցվում նավթի ցածր գներից ստացված օգուտով:
«Սա կապված է Հայաստանի համեմատաբար բարձր զուտ արտաքին պարտքով եւ ընթացիկ գործողությունների հաշվի կառուցվածքային դեֆիցիտով, որը միայն մասամբ է ֆինանսավորվում պարտքային պարտավորություններ չստեղծող կապիտալի ներհոսքի հաշվին»,- նշում են հեղինակները:
«Fitch-ը կանխատեսում է, որ ՀՆԱ աճը 2021 թվականին մասամբ կվերականգնվի 5,5 տոկոսով, ինչը կպահպանվի ներքին պահանջարկի վերականգնմամբ, ներդրումների աճով եւ մասնավոր պահանջարկի ու հարկաբյուջետային քաղաքականության չափավոր նվազման պայմաններում զբաղվածության աճի աշխուժացմամբ»,- նշում են հեղինակները՝ հավելելով, որ վերականգնման տեմպերը զգալիորեն կախված են լինելու ճգնաժամի ընթացքից:
Fitch Ratings-ի կանխատեսումների համաձայն՝ պետական պարտքը կաճի 2019 թվականի վերջի ՀՆԱ 53,6 տոկոսից 2020 թվականին մինչեւ 59,2 տոկոսի, այնուհետեւ 2021 թվականին կնվազի մինչեւ 56,0 տոկոս:
Կորոնվիրուսի հետեւանքով ցնցումը Հայաստանի տնտեսության համար արտաքին ռիսկերը մեծացրել է: Fitch-ը կանխատեսում է, որ ընթացվիկ գործարքների հաշվի դեֆիցիտը կմնա բարձր. 2020 թվականին ՀՆԱ 8,5 տոկոս եւ 2021 թվականին 8,1 տոկոս՝ համեմատած 2018-2019 թվականներին միջին ցուցանիշի հետ, որը հավասար էր 8,8 տոկոսի, նշում են հեղինակները:
Ինչ վերաբերում է առանցքային առաջարկներին, հեղինակները նշել են. «Fitch-ը կարծում է, որ Հայաստանը կշարունակի լայն սոցիալական եւ քաղաքական կայունություն զգալ, եւ որ Ադրբեջանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հակամարտության տեւական էսկալացիա չի լինի այն մակարդակով, որը կկարողանար ազդել տնտեսական եւ  ֆինանսական կայունության վրա»:
Գործակալությունում նաեւ ակնկալում են, որ մակրոտնտեսական ցուցանիշները համապատասխանելու են Fitch-ի գլոբալ տնտեսության վերաբերյալ կանխատեսումներին, բայց ընդունում են, որ, հավանաբար, կենթարկվեն հաճախակի եւ հնարավոր է՝ զգալի փոփոխությունների նվազման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով գլոբալ ճգնաժամի էվոլյուցիոն բնույթը:

Агентство Fitch Ratings пересмотрело прогноз по долгосрочным рейтингам дефолта эмитента (РДЭ) Армении со «Стабильного» на «Негативный» и подтвердило РДЭ (Long-term Issuer Default Rating - IDR) на уровне «BB-», отмечается в пресс-релизе, опубликованном на сайте Fitch Ratings.
Согласно пресс-релизу, шок от COVID-19 негативно влияет на экономику Армении из-за зависимости экономики от сырьевых товаров, от российской экономики и туризма, который лишь частично компенсируется выгодой от низких цен на нефть.
«Это связано с относительно высоким чистым внешним долгом Армении и структурным дефицитом счета текущих операций, который лишь частично финансируется за счет притока капитала, не создающего долговых обязательств», - отмечают авторы.
«Fitch прогнозирует, что рост ВВП частично восстановится в 2021 году до 5,5%, что поддержится восстановлением внешнего спроса, ростом инвестиций и оживлением роста частного потребления и занятости при умеренном снижении налогово-бюджетной политики», - отмечают авторы, добавив, что темпы восстановления будут, в значительной степени зависеть от течения кризиса.
Согласно прогнозам Fitch Ratings, государственный долг вырастет с 53,6% в конце 2019 года до 59,2% ВВП в 2020 г, а затем снизится до 56,0% в 2021 году.
Шок от коронавируса увеличил внешние риски для экономики Армении. Fitch прогнозирует, что дефицит счета текущих операций останется высоким: 8,5% в ВВП в 2020 году и 8,1% в 2021 году по сравнению со средним показателем в 2018-2019 гг., равным 8,8%, отмечают авторы.
Что касается ключевых предположений, авторы отметили: «Fitch предполагает, что Армения продолжит испытывать широкую социальную и политическую стабильность и что не будет продолжительной эскалации конфликта с Азербайджаном по Нагорному Карабаху на уровне, который мог бы повлиять на экономическую и финансовую стабильность».
В агентстве также ожидают, что макроэкономические показатели будут соответствовать прогнозам Fitch по глобальной экономике, но признают, что они, вероятно, будут подвергаться частым и, возможно, значительным изменениям в сторону понижения, учитывая эволюционный характер глобального кризиса.