Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսը հեռախոսազրույցներ է ունեցել  Արցախի Հանրապետության նախկին եւ նորընտիր նախագահների հետ։ Այս մասին գրում է Անթիլիասի   կայքէջում։
Բակո Սահակյանի հետ զրույցում անդրադարձ է եղել անցած տարիների ընթացքում Արցախի առավել հզորացման հարցում իրենց  սերտ գործակցությանը։
Այնուհետեւ Արայիկ Հարությունյանի հետ զրույցի ընթացքում, Վեհափառ Հայրապետը վերահաստատել է նույն ոգով ու հանձնառությամբ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության գործակցությունը Արցախի Հանրապետության հետ։ Նորընտիր նախագահը հիշել է իր հաճախակի այցելությունները Անթիլիասի մայրավանք, ինչպես նաեւ հիշատակել Արցախի բարգավաճման  գործում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության նպաստը։

His Holiness Aram I, Catholicos of the Holy See of Cilicia has held phone talks with the former and newly elected Presidents of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Bako Sahakyan and Arayik Harutyunyan, as reported on the website of Antelias.
During the talks with Bako Sahakyan, the Catholicos touched upon his close partnership with Bako Sahakyan for further empowerment of Artsakh throughout the years.
During the talks with Arayik Harutyunyan, the Supreme Patriarch reaffirmed the partnership of the Catholicosate of the Holy See of Cilicia with the Republic of Artsakh with the same spirit and commitment, and the newly elected President of Artsakh recalled his frequent visits to the Mayravank Monastery in Antelias and the contributions that the Catholicosate of the Holy See of Cilicia has made to the prosperity of Artsakh.