Ասիական Զարգացման Բանկը (ԱԶԲ) եւ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը (ՀԷՑ) ստորագրեցին շրջանառու կապիտալին աջակցման գործիքի՝ 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային համաձայնագիրը՝  ուղղված կենսական նշանակության էլեկտրամատակարարման ապահովմանն այն ժամանակաշրջանում, երբ երկիրը նոր թագավարակի (COVID-19) համավարակի ազդեցությունները կառավարելուն ուղղված միջոցառումներ է իրականացնում։
ՀԷՑ-ը հանդիսանում է Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի բաշխման ամբողջ ցանցի շահագործման եւ պահպանման միակ պատասխանատուն, որը ծառայություններ  է մատուցում ավելի քան 1 միլիոն սպառողի։ Այս օժանդակությունը կամրապնդի ՀԷՑ-ի իրացվելիությունը, ինչը հնարավորություն կընձեռի պահպանել կայուն եւ բարձրորակ ծառայությունների մատուցումը համավարակի ընթացքում։ Հայաստանի բոլոր տնային տնտեսությունները եւ բիզնեսները կշահեն էլեկտրաէներգիայի անընդհատ մատակարարումից։
Վարկային համաձայնագիրը ստորագրեցին ԱԶԲ-ի մասնավոր հատվածի գործառնությունների վարչության Հարավային Ասիայի, Կենտրոնական Ասիայի եւ Արեւմտյան Ասիայի ենթակառուցվածքների ֆինանսավորման գծով տնօրեն Շանտանու Չակրաբորտին եւ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեն Հարությունյանը:
«Էներգամատակարարման ապահովումը թույլ կտա երկրում տնտեսական գործունեություն իրականացնել եւ կնպաստի Հայաստանում համավարակի դեմ արդյունավետ պայքարին»,- ասաց պրն. Չակրաբորտին: «ԱԶԲ-ն սերտ հարաբերություններ ունի ՀԷՑ-ի հետ, եւ ուրախ ենք այս աջակցությունը տրամադրելու համար: Կարծում ենք, որ այն նախադեպ կհանդիսանա ճգնաժամի տնտեսական հետեւանքների նվազեցմանն ուղղված մասնավոր հատվածի հետագա միջոցառումների համար»:
«Ներկայումս դիմակայում ենք մեր ժամանակների ամենամեծ մարտահրավերին: COVID-19-ի համավարակը շատ ավելին է, քան առողջապահական ճգնաժամը․ այն նաեւ լուրջ սոցիալական ու տնտեսական խնդիրների առջեւ է կանգնեցնում»,- նշեց պրն. Հարությունյանը: «Մենք  մեր խորին շնորհակալությունն ենք հայտնում ԱԶԲ-ին ու մեր բոլոր գործընկերներին՝ այս դժվարին ժամանակաշրջանում իրենց հանձնառության եւ մեծ օժանդակության համար»:
ՀԷՑ-ը «Տաշիր Կապիտալ» փակ բաժնետիրական ընկերության եւ «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերության սեփականությունն է: «Տաշիր Գրուպը» արդյունաբերական եւ շինարարական խոշորագույն դիվերսիֆիկացված ընկերություններից մեկն է, որը գործունեություն է ծավալում Ռուսաստանի Դաշնության մի քանի արդյունաբերական ոլորտներում: 2017թ-ին ԱԶԲ-ն հաստատեց 80 միլիոն  ԱՄՆ դոլար վարկի տրամադրումը       ՀԷՑ-ին, որով նախատեսվում էր բարելավել էլեկտրաէներգիայի բաշխումը եւ մեծացնել էներգետիկ անկախությունն ու արդյունավետությունը:
ԱԶԲ-ն նպատակ ունի հասնել  բարգավաճ, ներառական, դիմակայուն եւ կայուն Ասիայի եւ Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ձեւավորմանը՝ միեւնույն ժամանակ պահպանելով ծայրահեղ աղքատությունը վերացնելուն ուղղված իր ջանքերը։ Հիմնադրվելով 1966թ-ին՝ այն ունի 68 անդամակից երկիր, որից 49-ը՝ տարածաշրջանից։

YEREVAN. – The Asian Development Bank (ADB) and Electric Networks of Armenia Closed Joint-Stock Company (ENA) have signed a $20 million loan for a working capital support facility to ensure vital supplies of energy as the country manages the impact of the novel coronavirus disease (COVID-19) pandemic.
ENA has sole responsibility for operating and maintaining Armenia’s entire energy distribution network, providing services to more than 1 million customers. The assistance will strengthen ENA’s liquidity, enabling it to maintain sustainable and high-quality service delivery during the pandemic. All households and businesses across Armenia will benefit from the uninterrupted supply of electricity to cities.
The loan agreement was signed by Director of Infrastructure Finance, South Asia, Central Asia, and West Asia at ADB’s Private Sector Operations Department Shantanu Chakraborty, and ENA General Director Karen Harutyunyan.
“Ensuring the supply of electricity will enable economic activity across the country and enhance the ability of Armenian cities to sustain an effective response to the pandemic,” said Mr. Chakraborty. “ADB has a strong relationship with ENA and we are happy to provide this support. We believe it will set a precedent for further private sector interventions to help reduce the economic impact of the crisis.”
“We’re now facing the greatest challenge of our time. The COVID-19 pandemic is much more than a health crisis, it is also a devastating social and economic problem,” said Mr. Harutyunyan. “We are so grateful to ADB and all our partners for their commitment and great assistance in this difficult period.”
ENA is owned by Tashir Capital Closed Joint-Stock Company and by Liormand Holdings Limited. The Tashir group is one of the largest diversified industrial and construction companies operating across several industrial sectors in the Russian Federation. In 2017, ADB approved an $80 million loan to ENA to help improve electricity distribution and increase energy independence and efficiency.
ADB is committed to achieving a prosperous, inclusive, resilient, and sustainable Asia and the Pacific, while sustaining its efforts to eradicate extreme poverty. Established in 1966, it is owned by 68 members—49 from the region.