Մեքսիկան մտադիր է առեւտրային ներկայացուցիչ Հիսուս Սիադին, որն օգնել է մշակել ազատ առեւտրի մասին Հյուսիսամերիկյան համաձայնագիրը, առաջադրել Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության հաջորդ գլխավոր տնօրենի պաշտոնի թեկնածու, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
ԱՀԿ գլխավոր տնօրենի պաշտոնը թափուր է մնալու օգոստոսի վերջին այն բանից հետո, երբ գործող տնօրեն բրազիլացի Ռոբերտո Ազեվեդոն հայտարարել էր, որ հրաժարական կտա ժամկետից շուտ:
Հաջորդ գլխավոր տնօրենը կբախվի ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի հարաբերությունների լարվածությանը ու COVID-19 համավարակով խորացած հովանավորչության մեծացմանը:
Սիադը ներկայումս Մեքսիկայի ԱԳ փոխնախարարն է Հյուսիսային Ամերիկայի հարցերով եւ Չինաստանի, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգների հետ աշխատելու փորձ ունի:
Սիադը եղել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրենի տեղակալը, երբ այն 1990-ական թվականներին ստեղծվել է: Նա նաեւ 10 տարուց ավելի աշխատել է Հոնկոնգի համալսարաններում:
ԱՀԿ անդամները կարող են իրենց քաղաքացիներին որպես թեկնածու առաջադրել հունիսի 8-ից հուլիսի 8-ը: Որպես Աֆրիկայից եւ Եվրոպայից հնարավոր թեկնածուներ նշվել են մի քանի անուններ, ընդ որում՝ Եվրոպայում ոմանք կարծում են, որ առեւտրային մարմնի ղեկավարությունը պետք է հերթագայի զարգացող եւ զարգացած երկրների միջեւ:

Мексика намерена выдвинуть торгового представителя Иисуса Сиада, который помог переработать Североамериканское соглашение о свободной торговле, в качестве кандидата на пост следующего генерального директора Всемирной торговой организации (ВТО), сообщает Reuters  со ссылкой на источники.
Должность гендиректора ВТО станет вакантной в конце августа после того, как действующий Роберто Азеведо из Бразилии заявил, что уйдет в отставку раньше срока.
Следующий генеральный директор столкнется с напряженностью в  отношениях США и Китая и усилением протекционизма, усугубленного пандемией COVID-19.
В настоящее время  Сиад  является заместителем министра иностранных дел Мексики по Северной Америке и имеет опыт работы в Китае, а также с Соединенными Штатами.
Сиад  был заместителем генерального директора ВТО, когда она была создана в начале 1990-х годов.  Он также более 10 лет  работал в университетах Гонконга.
Члены ВТО могут выдвигать своих граждан в качестве кандидатов с 8 июня по 8 июля. В качестве возможных кандидатов из Африки и Европы были названы несколько имен, причем некоторые в Европе считают, что руководство торгового органа должно чередоваться между развивающимся и развитым миром.