2020 թվականին գազի համաշխարհային պահանջարկը կարող է ընկնել 4 տոկոսով կամ 150 միլիարդ խորանարդ մետրով, որն ամենամեծ անկումը կլինի գազի շուկայի պատմության մեջ: Այս մասին ասվում է Էներգետիկայի միջազգային գործակալության (IEA) գնահատակի մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դա սպառման տարեկան ամենամեծ անկումը կլինի 20-րդ դարի երկրորդ կեսին բնական գազի շուկայի ձեւավորումից ի վեր»,- նշվում է զեկույցում:
Ակնկալվում է, որ գազի պահանջարկն աստիճանաբար կվերականգնվի 2021 թվականին՝ ցածր գների եւ տնտեսական գործունեության վերսկսման շնորհիվ: «Սակայն 2020-ի ճգնաժամի հետեւանքները մինչեւ 2025 թվականը տարեկան 75 միլիարդ խորանարդ մետր գազի կորստի կհանգեցնեն, ինչը համապատասխանում է պահանջարկի բարձրացմանը 2019 թվականին»,- նշում են ԷՄԳ-ի վերլուծաբանները:
Հետագայում՝ մինչեւ 2025 թվականը, գազի պահանջարկի տարեկան միջինում 1.5 տոկոս աճ է սպասվում: Պահանջարկի աճի հիմնական շարժիչը կլինի արդյունաբերությունը, որին բաժին կընկնի լրացուցիչ պահանջարկի մինչեւ 40 տոկոսը: Արդյունաբերության կողմից գազի սպառումը կաճի միջինում տարեկան 2.5 տոկոսով: Ընդ որում, երկրների շարքում գազի պահանջարկի ամենաուժեղ աճը կնկատվի Չինաստանում: 2019-2025 թվականների ընթացքում այս երկիրը տարեկան ավելի քան 130 միլիարդ խորանարդ մետր գազի սպառման աճ ցույց կտա:
Ինչ վերաբերում է կապույտ վառելիքի մատակարարմանը, ապա ակնկալվում է, որ Ռուսաստանը 2019-2025 թվականների ընթացքում կդառնա շուկայում առաջարկի աճի երկրորդ մեծ աղբյուրը: Առաջին տեղը կզբաղեցնի ԱՄՆ-ն: Նշված ժամանակահատվածում Ռուսաստանի Դաշնությանը բաժին կընկնի գազի համաշխարհային արտադրության աճի մեկ հինգերորդից ավելին:
Ընդ որում, ԱՄՆ-ում գազի տարեկան արդյունահանումը մինչեւ 2025 թվականը կգերազանցի 1 տրիլիոն խորանարդ մետրը՝ 2019-2025 թվականների ընթացքում տարեկան աճելով 1.2 տոկոսով: «Արդյունահանման լրացուցիչ ծավալները հիմնականում անհրաժեշտ են գազի հեղուկացման ոլորտում արտահանման նոր հնարավորությունների ապահովման համար, որոնք շահագործման կհանձնվեն առաջիկա տարիներին»,- նշում են ԷՄԳ-ի փորձագետները:
Գործակալության տվյալներով՝ հեղուկացված բնական գազի առեւտրի ծավալը հունվար-մայիս ամիսներին աճել էր 8.5 տոկոսով: Այս աճի երկու երրորդը բաժին է ընկնում Եվրոպային:
Չնայած գազի պահանջարկի անկմանը՝ 2020 թվականի առաջին հինգ ամսվա ընթացքում հեղուկացված բնական գազի Եվրոպա ներմուծումը տարեկան աճել է ավելի քան 20 տոկոսով՝ մինչեւ 60 միլիարդ խորանարդ մետր: Ընդ որում, ԱՄՆ-ն դարձել է հեղուկացված բնական գազի՝ Եվրոպա մատակարարումների ամենամեծ աղբյուրը՝ առաջ անցնելով Քաթարից եւ Ռուսաստանից: Միացյալ Նահանգներին բաժին է ընկնում ՀԲԳ-ի եվրոպական ներմուծման ավելի քան 25 տոկոսը: Ընդ որում, ավանդական խողովակատար մատակարարների ներմուծումը նվազել է. Ռուսաստանից եւ Հյուսիսային Աֆրիկայից մատակարարումները նվազել են մոտ 25 տոկոսով, իսկ Նորվեգիայից՝ տարեկան կտրվածքով 4 տոկոսով: Ընդհանուր առմամբ, հունվար-մայիս ամիսներին Եվրոպայում գազի մատակարարումը (ՀԲԳ-ի եւ խողովակատար) նվազել է 9 տոկոսով:
Մինչեւ 2025 թվականը ԷՄԳ-ն կանխատեսում է, որ համաշխարհային ՀԲԳ-ի առեւտուրը կհասնի տարեկան 585 միլիարդ խորանարդ մետրի՝ 2019-ի համեմատ աճելով 21 տոկոսով: Աճի հիմնական շարժիչ ուժերը կլինեն Ասիայի զարգացող շուկաները, առաջին հերթին՝ Չինաստանը եւ Հնդկաստանը, իսկ Միացյալ Նահանգներին բաժին կընկնի մատակարարման աճի գրեթե ամբողջ աճը:
«Ակնկալվում է, որ ՀԲԳ ի առեւտրի ծավալը կաճի ավելի դանդաղ տեմպերով, քան հեղուկացման կարողությունների մեծացումը՝ դրանով իսկ սահմանափակելով ռիսկը, որ կանխատեսվող ժամանակահատվածում պահանջարկը կգերազանցի առաջարկը»,- նշվում է ակնարկում:

Мировой спрос на газ в 2020 году может снизиться на 4% или на 150 млрд куб. м, что станет самым большим падением показателя за всю историю газового рынка. Об этом говорится в обзоре Международного энергетического агентства (МЭА), передает ТАСС
«Это будет самое крупное ежегодное снижение потребления с момента формирования рынка природного газа во второй половине XX века», - отмечается в отчете.
Ожидается, что спрос на газ будет постепенно восстанавливаться в 2021 году благодаря низким ценам и возобновлению экономической активности. «Однако последствия кризиса 2020 года, как ожидается, приведут к 2025 году к потерянному объему годового спроса на газ в объеме 75 млрд куб. м, что соответствует росту спроса в 2019 году», - сообщают аналитики МЭА.
В дальнейшем - до 2025 года - ожидается рост спроса на газ в среднем на 1,5% в год. Основным драйвером роста спроса станет промышленность, на которую будет приходиться до 40% дополнительного спроса. Потребление газа промышленностью будет расти в среднем на 2,5% в год.
При этом самый сильный рост спроса на газ среди стран будет наблюдаться в Китае. В период между 2019-2025 годами эта страна продемонстрирует ежегодный рост потребления газа на более чем 130 млрд куб. м.
Что касается поставок «голубого топлива», ожидается, что Россия станет вторым по величине источником роста предложения на рынке в течение 2019-2025 годов. Первое место будут занимать США. На РФ будет приходиться чуть более одной пятой мирового роста добычи газа в обозначенный период.
При этом ежегодная добыча газа в США к 2025 году превысит 1 трлн куб. м, увеличиваясь на 1,2% ежегодно в течение 2019-2025 годов. «Дополнительные объемы добычи в основном необходимы для обеспечения новых экспортных мощностей в сфере сжижения газа, которые будут введены в эксплуатацию в ближайшие годы», - отмечают эксперты МЭА.
Согласно данным агентства, объемы торговли сжиженным природным газом за январь-май увеличились на 8,5% в годовом исчислении. Две трети этого роста приходится на Европу.
Несмотря на падающий спрос на газ, в течение первых пяти месяцев 2020 года европейский импорт СПГ увеличился более чем на 20% в годовом исчислении - до 60 млрд. куб. м. При этом США стали крупнейшим источником поставок СПГ в Европу, обогнав Катар и Россию. На долю США приходится более 25% европейского импорта СПГ. При этом импорт традиционных трубопроводных поставщиков снизился: поставки из России и Северной Африки сократились примерно на 25%, а из Норвегии - на 4% в годовом исчислении. В целом за январь-май поставки газа в Европу (СПГ и трубопроводный газ) сократились на 9%.
К 2025 году, по прогнозам МЭА, объем мировой торговли СПГ достигнет 585 млрд куб. м в год, увеличившись на 21% по сравнению с 2019 годом. Основными драйверами роста станут развивающиеся рынки Азии, прежде всего Китай и Индия, в то время как на США будет приходиться почти весь рост со стороны поставок.
«Ожидается, что объем торговли СПГ будет расти более медленными темпами, чем увеличение мощностей по сжижению, тем самым ограничивая риск того, что спрос будет превышать предложение в течение прогнозируемого периода», - отмечается в обзоре.