Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն անցյալ շաբաթավերջին այցելել է Հայաստանի պետական սահման, եղել Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերի ջոկատում, որը, համաձայն 1992թ. սեպտեմբերի 30-ի Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական համաձայնագրի, իրականացնում է Թուրքիայի և Իրանի հետ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի հսկողությունը:
Հայաստանում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ռոման Գոլուբիցկին զեկուցել է սահմանին տիրող իրավիճակի, սահմանապահների օպերատիվ-ծառայողական գործունեության, սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների և հայ գործընկերների հետ սերտ համագործակցության մասին:
«Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ սահմանապահ վարչությունը հաջողությամբ լուծում է իր առջև դրված խնդիրները», - ասել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ շնորհակալություն հայտնել բարեխիղճ ծառայության համար և հաջողություններ մաղթել սահմանապահներին:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ պետական սահմանին ծածանվող Հայաստանի և Ռուսաստանի պետական դրոշները փոխվստահության վրա հիմնված մեր բարեկամական և դաշնակցային հարաբերությունների խորհրդանիշն են:
Նախագահ Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ եղել է նաև Նոր Շեն (Խարկով) գյուղում, որտեղից երևում են հայոց հինավուրց Անի մայրաքաղաքի ավերակները: Նրանք զրուցել են գյուղի միակ բնակչի՝ Վահանդուխտ տատի հետ:

This past weekend, President of Armenia Armen Sarkissian paid a visit to the country’s state border and was at the detachment of Russia’s Border Guard Troops which, according to the interstate agreement between Armenia and Russia signed on September 30, 1992, controls the state border of the Republic of Armenia with Turkey and Iran.
Head of the Border Guard Department of the Federal Security Service of the Russian Federation in Armenia, Lieutenant-General Roman Golubitsky reported on the situation on the border, the operative and official activities of border guards, as well as the close cooperation between residents of borderline villages and Armenian colleagues.
“The Border Guard Department of the Federal Security Service of the Russian Federation in Armenia successfully completes its tasks,” President Sarkissian said, expressing gratitude for the faithful service and wishing them success.
President Sarkissian stated that the Armenian and Russian national flags waving on the state border serve as a symbol of the two nations’ friendly and federal relations hinged on mutual trust.
President Sarkissian and Mrs. Nouneh Sarkissian also paid a visit to Nor Shen (Kharkov) village from where the ruins of the ancient Armenian capital of Ani can be seen. During the visit, they had a talk with Vahandukht, the only resident of the village