Իրականացվում է ծառայողական քննություն, նաեւ քրեական գործ է հարուցված կամ կհարուցվի մոտակա ժամանակ. ծառայողական քննության արդյունքում կհասկանանք, թե ինչպես է դա կատարվել: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 28-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ անդրադառնալով հայ զինծառայող Գուրգեն Ալավերդյանի՝ Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելուն:
«Որովհետեւ մեր նախնական գնահատականն այն է, որ մեր զինծառայողը մոլորվել է եւ հայտնվել հակառակորդի կողմում: Արդյոք մեր զինծառայողը առեւանգվել է, արդյոք այլ պայմաններ են եղել, դա դեռ պետք է պարզենք: Դրանից կախված մենք տարբեր միջազգային կառույցներում, տաբեր ձեւաչափերով աշխատելու ենք:
Հիմա մեր պահանջն այն է, որ միջազգային Կարմիր խաչի ներկայացուցչությունն Ադրբեջանումայցելի մեր զինծառայողներին, որն իմ տեղեկություններով այս խպահի դրությամբ չի կատարվել»,-ասաց նախարարը:
Դիտարկմանը, որ Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական նորմեր են խախտվել, Դավիթ Տոնոյանն արձագանքեց. «Գոյություն ունեն ստանդարտ պրոցեդուրաներ, որով ցանկացած իշխանություն, նաեւ Ադրբեջանի իշխանությունները տեղեկացվում են, զգուշացվում են, որ իրենք խախտում են կատարել: Դրանից հետո լինում են արձագանքներ տարբեր ձեւաչափերի: Մենք վստահ ենք, որ եւ ԵԱՀԿ-ի, եւ Միջազգային կարմիր խաչի գրասենյակի շրջանակներում, եւ ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցները ջանք ու եռանդ չեն խնայում, որ վերադարձվեն մեր զինծառայողները: Բայց կան նաեւ վերադարձման ինչ-որ պայմաններ՝ փոխանակել եւ այլն: Այս պահին դրա մասին խոսել մենք չենք կարող: Գլխավորը այս փուլում անվտանգ ու առողջ լինեն»:

YEREVAN. – An internal investigation is underway, also, a criminal case has been initiated or will be initiated in the near future; as a result of the internal investigation we will find out how it happened. Armenia’s defense minister Davit Tonoyan stated this in a talk with journalists in the National Assembly Friday, referring to Armenian soldier Gurgen Alaverdyan ending up in Azerbaijan.
"Because our initial assessment is that our soldier got lost and ended up at the side of the adversary. Whether our serviceman was abducted, whether there were other conditions, we still have to find that out. Depending on that, we will work within various international organizations, in various formats.
Now our demand is that the international Red Cross representation in Azerbaijan visits our servicemen, which, according to my information, has not been done at the moment," the minister said.
And to the remark that Azerbaijan has violated international humanitarian norms, Davit Tonoyan responded as follows: "There are standard procedures by which any halls of power, including the Azerbaijani authorities, are informed, warned that they have committed a violation. After that there are reactions in various formats. We are confident that within the framework of both the OSCE and the office of the international Red Cross and the relevant UN agencies are sparing no effort for the return of our servicemen. But there are also some conditions for return—exchange, etc. We cannot talk about it at this time. The main thing at this phase is that they be safe and healthy."