Իրականացվում է ծառայողական քննություն, նաեւ քրեական գործ է հարուցված կամ կհարուցվի մոտակա ժամանակ. ծառայողական քննության արդյունքում կհասկանանք, թե ինչպես է դա կատարվել: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 28-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ անդրադառնալով հայ զինծառայող Գուրգեն Ալավերդյանի՝ Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելուն:
«Որովհետեւ մեր նախնական գնահատականն այն է, որ մեր զինծառայողը մոլորվել է եւ հայտնվել հակառակորդի կողմում: Արդյոք մեր զինծառայողը առեւանգվել է, արդյոք այլ պայմաններ են եղել, դա դեռ պետք է պարզենք: Դրանից կախված մենք տարբեր միջազգային կառույցներում, տաբեր ձեւաչափերով աշխատելու ենք:
Հիմա մեր պահանջն այն է, որ միջազգային Կարմիր խաչի ներկայացուցչությունն Ադրբեջանումայցելի մեր զինծառայողներին, որն իմ տեղեկություններով այս խպահի դրությամբ չի կատարվել»,-ասաց նախարարը:
Դիտարկմանը, որ Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական նորմեր են խախտվել, Դավիթ Տոնոյանն արձագանքեց. «Գոյություն ունեն ստանդարտ պրոցեդուրաներ, որով ցանկացած իշխանություն, նաեւ Ադրբեջանի իշխանությունները տեղեկացվում են, զգուշացվում են, որ իրենք խախտում են կատարել: Դրանից հետո լինում են արձագանքներ տարբեր ձեւաչափերի: Մենք վստահ ենք, որ եւ ԵԱՀԿ-ի, եւ Միջազգային կարմիր խաչի գրասենյակի շրջանակներում, եւ ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցները ջանք ու եռանդ չեն խնայում, որ վերադարձվեն մեր զինծառայողները: Բայց կան նաեւ վերադարձման ինչ-որ պայմաններ՝ փոխանակել եւ այլն: Այս պահին դրա մասին խոսել մենք չենք կարող: Գլխավորը այս փուլում անվտանգ ու առողջ լինեն»:

Ведется служебное расследование, также возбуждено или в ближайшее время будет возбуждено уголовное дело. В ходе этого расследования мы и поймем, как все это  произошло. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 28 августа министр обороны Армении Давид Тоноян, говоря об армянском военнослужащем Гургене Алавердяне, оказавшемся на территории Азербайджана.
«Наша предварительная оценка следующая: наш военнослужащий заблудился и оказался на стороне противника. Мы еще должны выяснить, был ли он похищен или были какие-то иные обстоятельства. Исходя из этого, мы и начнем работать в разных международных структурах, в разных форматах.
Сейчас мы требуем того, чтобы представители Международного Комитета Красного Креста посетили наших военнослужащих в Азербайджане, что на этот момент, по моим сведениям,  не сделано», - заявил Тоноян.
На замечание о том, что Азербайджаном нарушены международные гуманитарные нормы, глава МО РА отметил: «Существуют стандартные процедуры, согласно которым любым властям, в том числе Азербайджана, говорят, предупреждают о совершении нарушения. После этого поступают отклики разных форматов. Мы уверены, что предпринимаются шаги и в рамках ОБСЕ, и Международного Комитета Красного Креста, а соответствующие структуры ООН  прилагают все усилия для возвращения наших военнослужащих. Но существуют и какие-то условия для возвращения – обмен и т.д. Об этом мы пока не можем говорить. На данном этапе самое главное то, чтоб они были в безопасности и здоровыми».