«Դալի-Պիկասո» ցուցահանդեսը, որ այս տարվա մարտին բացվելուց ընդամենը մի քանի օր հետո փակվել էր պանդեմիայի պատճառով, թանգարանների վերաբացումից հետո արդեն մեկ շաբաթ է՝ նույնպես հասանելի է։
«Վերաբացումից հետո աննախադեպ էր մարդկանց հոսքը։ Հերթը կենտրոնական մուտքի մոտից ձգվում էր մինչեւ ժամացույցը, շրջանցում էր շատրվանները։ Ամբողջ Արամի փողոցի երկայնքով, հրապարակի տարածքում մարդիկ հերթ էին կանգնում ցուցահանդես մտնելու համար։ Այսպիսի հոսք չի եղել, չէինք պատկերացնում, որ հատկապես համաճարակի պայմաններում այսպիսի հոսք կլինի, դիմակներով են մարդիկ, անհարմար է։ Մենք մի քանի օրում ունեցել ենք 5000 այցելու։ Մարտին 5-6 օր է տեւել ցուցահանդեսը, այդքան օրերի ընթացքում այնքան այցելու ունեցանք, որը մեկ օրում հիմա»,- NEWS.am-ին ասաց Ազգային պատկերասրահի փոխտնօրեն Աննա Եղիազարյանը։
Ցուցահանեսի պայմանագրի ավարտից 4 օր առաջ են բացվել թանգարանները եւ մարդկանց մեծ հոսքը տեսնելով՝ Ազգային պատկերասրահի տնօրինությունը որոշել է պայմանավորվածություն եւ արվեստասերներին հնարավորություն ընձեռել եւս մեկ շաբաթ այցելել ցուցահանդեսին։ Ցուցահանդեսը երկարաձգվել է մինչեւ այս կիրակի։
20-րդ դարի երկու մեծագույն արվեստագետների 260 ստեղծագործություն եւս երկու օր ներկայացված կլինի Ազգային պատկերասրահում։

Выставку «Дали-Пикассо», которая закрылась всего через несколько дней после открытия из-за пандемии, вновь доступна несколько дней спустя.
«Поток людей после повторного открытия был беспрецедентным. Очередь от центрального входа тянулась до часов, огибала фонтаны. Вдоль всей улицы Арама на территории площади люди становились в очередь, чтобы попасть на выставку. Такого потока не бывало. Мы не представляли, что особенно в условиях пандемии будет такой поток, люди в масках, неудобно. У нас за несколько дней было 5 000 посетителей. В марте выставка продлилась 5-6 дней,нас за столько времени посетили столько человек, как сейчас за день», - сообщила Новости Армении- NEWS.am заместитель директора Национальной галереи Анна Егиазарян.
Музеи открылись за 4 дня до истечения срока договора о выставке, и увидев крупный поток людей, дирекция Национальной галереи решила достичь соглашения и предоставить возможность посещать выставку еще неделю. Выставку продлили до этого воскресенья.
В Национальной галерее еще два дня будут представлены 260 произведений двух великих мастеров изобразительного искусства.