Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իրեն նոր Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրք է համարում, The Jerusalem Post-ում գրում է Միկա Հալփերնը:
«Էրդողանը փորձում է վերադարձնել Թուրքիայի հողերն ու հզորությունը: Եթե նա հասնի իր ուզածին, նա իր երկրի ժառանգությունը կնետի շատ ավելի հեռու անցյալ: Նա փայփայում է Թուրքիայի ազդեցությունը վերականգնելու միտքը՝ այն դիրքին, որը նա ունեցել է Օսմանյան կայսրության ժամանակ, եւ նույնիսկ ավելի վաղ՝ Սելջուկյան կայսրության օրոք, երբ 11-14-րդ դարերում իշխում էր թուրք-պարսկական սունիների դաշնությանը:
Էրդողանն ընդլայնում է Թուրքիան: Նա հավակնում է տարածքների, ջրերի եւ նավթի իրավունքի, ներառյալ արեւելյան Միջերկրածովը: Թուրքական բանակը ներխուժեց Իրաք եւ Սիրիա: Այս հայտարարություններից մի քանիսը, ինչպիսիք են Հունաստանի հետ հակամարտությունը, լուսաբանվել են միջազգային լրատվամիջոցներում: Մյուսների մեծ մասը՝ ոչ:
Քարտեզը, որը վերջերս Twitter-ում տարածվել էր Էրդողանի ամենամոտ քաղաքական դաշնակիցներից մեկի՝ Մեթին Կուլունկի կողմից, ապացուցում է Թուրքիայի հսկայական նպատակներն ու տարածքային պահանջները: Էրդողանի քարտեզի վրա Թուրքիան ընդգրկում է շատ ավելի մեծ տարածքներ, քան նրա ներկայիս տարածքն է: Քարտեզը ներառում է Հունաստանի հյուսիսը՝ մինչեւ Էգեյան ծովի արեւելյան կղզիներ, Բուլղարիայի կեսը, ամբողջ Կիպրոսը, Հայաստանի մեծ մասը եւ Վրաստանի, Իրաքի ու Սիրիայի մեծ հատվածներ: Էրդողանի տեսլականը թուրքական եւ օսմանյան հզորության ժամանակաշրջանի վերականգնումն է:
Քարտեզն ի սկզբանե օգոստոսի 26-ին հրապարակվել էր Twitter-ում: Ամսաթիվը նշանակալի է: Սա Մանցիկերտի ճակատամարտի տարեդարձն է, որը տեղի է ունեցել 1071 թվականին: Այս ճակատամարտը հանգեցրեց Սուրբ Հռոմեական կայսրության վերջնական պարտությանը: Դա նշանավորեց Հռոմեական կայսրության անկման եւ Օսմանյան կայսրության ծագման սկիզբը: Պատմության մեջ այս անցումային շրջանի նշանակությունը լավագույնս արտահայտվում է անունների փոփոխության մեջ: 1453-ին Կոնստանդնուպոլիսը վերանվանվեց Ստամբուլ:
Էրդողանի աշխարհայացքում այսօր կա սկզբնական Հռոմեական կայսրության համարժեքը, եւ այդ համարժեքը ոչ այլ ոք է, քան ԱՄՆ-ը եւ նրա դաշնակից Իսրայելը: Էրդողանը դիրքավորում է իրեն եւ իր երկրին՝ լրացնելու այն, ինչը համարում է իշխանության մեջ չափազանց կարեւոր բացթողում: Նա ցանկանում է դուրս մղել այսօրվա Հռոմեական Սուրբ կայսրության համարժեքին, որպեսզի ինքը զբաղեցնի այդ տեղը:
Թուրքիայի նախագահի համար դա տեղի է ունենում աստիճանաբար: Նա լրացնում է Իրանի թողած էներգետիկ դատարկությունները: Քանի որ Իրանը միջազգային ասպարեզում տատանվում է COVID-19 համավարակի եւ իրանական տնտեսության վրա ԱՄՆ պատժամիջոցների վնասակար ազդեցության պատճառով, Թուրքիան միջամտում է: Էրդողանը զբաղեցնում է այն տեղը, որը ժամանակին զբաղեցնում էր Իրանը՝ որպես Արեւմուտքի դեմ ամրոցի առաջնորդ:
Օրինակ, այս շաբաթ գազի գործարք է կնքվել ամերիկյան ընկերության եւ Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի, քրդական խմբավորման միջեւ, որը վերահսկում է Սիրիայի մի մասը՝ զգալի եւ չօգտագործված նավթի պաշարներով: Թուրքիան Իրանի ու Ռուսաստանի հետ միասին դատապարտել է համաձայնագիրը: Թուրքիան բազմիցս կոչ է արել ԱՄՆ-ին լքել Սիրիան: Երբ հայտարարեց, որ Միացյալ Նահանգները աուտսայդեր է, բոլոր երկրները պաշտպանեցին նրա տեսակետը: Նրանք, անշուշտ, հեգնանք չեն տեսել այն փաստի մեջ, որ այս երկրներից յուրաքանչյուրը նույնպես զգալի ներկայություն ունի Սիրիայում:
Էրդողանը վերջերս Ստամբուլում ընդունեց ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը: Հանդիպման ընթացքում Էրդողանը նրանց հանձնեց Թուրքիայի քաղաքացիություն եւ արժեքավոր թուրքական անձնագիր: Հայտնի եւ հետախուզվող միջազգային ահաբեկիչներին թուրքական անձնագրերի կանխամտածված տրամադրումը ոչ այլ ինչ է, քան ահաբեկչության հովանավորում: Այս բաղձալի ճանապարհորդական փաստաթղթերը կօգտագործվեն գումարներ հայթայթելու եւ, անկասկած, Իսրայելում խաղաղ բնակչության դեմ արյունալի ահաբեկչություններ պլանավորելու ու իրականացնելու համար:
Էրդողանը ծայրաստիճան արդյունավետ առաջնորդ է: Նա ստեղծել է իսլամական կուսակցություն, որը դուրս է մղել անվտանգության եւ ռազմական ուժերի կաստան, որոնք արդյունավետորեն զսպում էին իսլամական ծայրահեղականությունը: Տարիների ընթացքում Էրդողանը դառնում է ավելի ու ավելի իսլամիստ եւ ավելի ու ավելի ծայրահեղական: Այս քայլը ակնհայտ է Արեւմուտքի հանդեպ նրա աճող արհամարհանքի մեջ, եւ հատկապես հստակ երեւում է ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հանդեպ նրա վերաբերմունքի մեջ:
Չնայած հայրենիքում լուրջ տնտեսական խնդիրներին՝ Էրդողանը շարժման առաջնորդն է: Սելջուկյան կայսրության եւ Աթաթուրքի պատկերների օգտագործումը, զուգորդված ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հանդեպ նրա անթաքույց անհանազանդությամբ, ուժեղացնում է նրա դիրքերը սեփական երկրում: Էրդողանը ստիպում է թուրքերին հպարտանալ իրենց ժառանգությամբ, հպարտանալ, որ իրենք թուրք են եւ երբեմնի մեծ հերոսների ու մարտիկների ժառանգներ:
Էրդողանի տեսլականը ուղղակիորեն հակադրվում է Արեւմուտքին: Հուսով եմ` նա անհաջողության կմատնվի: Եւ կարծում եմ՝ նա անհաջողության կմատնվի: Նրա գաղափարախոսությունը, թեեւ մարդկանց ստիպում է լավ զգալ, հանգեցրել է տնտեսական ծանր ժամանակների: Ազգային տնտեսական հաջողությունը կախված է Միացյալ Նահանգների եւ Իսրայելի հետ կապերից: Իրանը եւ Ռուսաստանը չեն կարող եւ չեն լրացնի այդ բացը: Մինչ այժմ Էրդողանի գաղափարախոսությունը, այլ ոչ թե տնտեսական շահերն են որոշել նրա որոշումների կայացման գործընթացը: Բայց դա՝ առայժմ: Ի վերջո, հաջողությունը տնտեսությունն է»:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган считает себя новым Мустафой Кемалем Ататюрком, пишет  Мика Хальперн The Jerusalem Post.
«Эрдоган пытается вернуть земли и величие Турции. Если он добьется своего, он отбросит  наследие своей страны еще дальше в прошлое. Он упивается мыслью о восстановлении влияния Турции до той позиции, которую она занимала во времена Османской империи и даже раньше, в период империи Сельджуков, могущественной турецко-персидской правящей федерации суннитов XI-XIV веков.
Эрдоган расширяет Турцию. Он претендует на территории, воды и права на нефть, включая Восточное Средиземноморье. Турецкая армия вторглась в Ирак и Сирию. Некоторые из этих заявлений, например, конфликт с Грецией, освещались в международных СМИ. Большинство других нет.
Карта, недавно распространенная в Твиттере Метином Кулунком, одним из ближайших политических соратников Эрдогана, служит доказательством обширных целей и территориальных притязаний Турции. На карте Эрдогана Турция охватывает территории, гораздо более обширные, чем ее современная территория. Карта включает север Греции до восточных островов Эгейского моря, половину Болгарии, весь Кипр, большую часть Армении и большие участки Грузии, Ирака и Сирии. Видение Эрдогана - воссоздать период турецкого и османского величия.
Карта изначально была опубликована в Твиттере 26 августа. Дата знаменательна. Это годовщина битвы при Манцикерте, которая произошла в 1071 году. Эта битва привела к окончательному поражению Священной Римской империи. Она стала  началом падения Римской империи и возникновения Османской империи. Значение этого переходного периода в истории лучше всего проявляется в смене имен. В 1453 году Константинополь был переименован в Стамбул.
В мировоззрении Эрдогана сегодня существует эквивалент первоначальной Римской империи, и этим эквивалентом являются не что иное, как Соединенные Штаты и их союзник Израиль. Эрдоган позиционирует себя и свою страну, чтобы заполнить то, что он считает чрезвычайно важным разрывом во власти. Он хочет вытеснить эквивалентную сегодня Священную Римскую империю и сам занять это место.
Для президента Турции это происходит поэтапно. Он заполняет энергетические пустоты, оставленные Ираном. Поскольку Иран колеблется на международной арене из-за пандемии COVID-19 и  пагубного воздействия санкций США на иранскую экономику, вмешивается Турция. Эрдоган занимает место, которое когда-то занимал Иран как лидер оплота против Запада.
На этой неделе, например, было подписано газовое соглашение между американской компанией и Сирийскими демократическими силами, курдской группировкой, которая контролирует часть Сирии, имеющую значительные и неиспользованные запасы нефти. Турция, наряду с Ираном и Россией, осудила соглашение. Турция неоднократно призывала Соединенные Штаты покинуть Сирию. Заявив, что Соединенные Штаты являются аутсайдером, все страны поддержали его точку зрения. Они, конечно, не усмотрели иронии в том, что каждая из этих стран также имеет значительное присутствие в Сирии.
Недавно Эрдоган принял руководство ХАМАС в Стамбуле. Во время  встречи Эрдоган подарил лидерам ХАМАС турецкое гражданство и ценный турецкий паспорт. Намеренная выдача турецких паспортов, известным и разыскиваемым международным террористам - это не что иное, как спонсирование терроризма. Эти желанные проездные документы будут использоваться для сбора денег, которые, несомненно, пойдут на финансирование планирования и проведения кровавых террористических атак против мирных жителей в Израиле.
Эрдоган - чрезвычайно эффективный лидер. Он создал исламскую партию, которая вытеснила касту представителй сил безопасности и военных, которые эффективно сдерживали исламский экстремизм. С годами Эрдоган становится все более исламистским и все более экстремистским. Этот шаг очевиден в его растущем презрении к Западу и особенно отчетливо виден в его отношении к Соединенным Штатам и Израилю.
Несмотря на серьезные экономические проблемы на родине, Эрдоган - лидер в движении. Использование изображений Империи Сельджуков и Ататюрка в сочетании с его беззастенчивым неповиновением Соединенным Штатам и Израилю укрепляет его позиции в собственной стране. Эрдоган заставляет турок гордиться своим наследием, гордиться тем, что они турки и потомки некогда великих героев и воинов.
Видение Эрдогана прямо противоречит Западу. Я надеюсь, что он потерпит неудачу. Я думаю, он потерпит неудачу. Его идеология, хотя и заставляет людей чувствовать себя хорошо, привела к тяжелым экономическим временам. Национальный экономический успех зависит от связи с США и Израилем. Иран и Россия не могут  и не будут  компенсировать это пробел. До сих пор идеология Эрдогана, а не его экономические интересы, определяла его процесс принятия решений. Но это только пока что. В конце концов, успех - это экономика».