Facebook-ը գուցե ստիպված լինի դադարեցնել ԱՄՆ ուղարկել իր եվրոպացի օգտատերերի մասին տվյալները՝ վերջերս կայացված դատական որոշման առաջին լուրջ հետեւանքների պատճառով, որի համաձայն տվյալների որոշ անդրատլանտյան փոխանցումներ օգտատերերին չեն պաշտպանում ԱՄՆ կառավարության հսկողությունից, փոխանցում է AP-ն։
Սոցցանցը հայտնել է, որ Իռլանդիայի տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովը հետաքննություն է սկսել, թե Facebook-ն ինչպես է Եվրամիությունից տվյալները փոխանցում ԱՄՆ։
Արդյունքում ԱՄՆ տեխնոլոգիական հսկան, որն ամբողջ աշխարհում տվյալների մշակման կենտրոններ ունի, գուցե ստիպված լինի անցկացնել իր գործունեության թանկարժեք եւ բարդ վերակառուցում, որպեսզի երաշխավորի, որ եվրոպացի օգտատերերի տվյալները ԱՄՆ-ում չեն հայտնվի։
«Տվյալների անվտանգ, հուսալի եւ օրինական միջազգային փոխանցման բացակայությունը վնաս կհասցնի տնտեսությանը եւ կդժվարացնի տվյալների վրա հիմնված բիզնեսի աճը ԵՄ-ում՝ ճիշտ այնպես, ինչպես COVID-19-ը»,- հայտարարել է Facebook-ի գլոբալ հարցերով եւ հաղորդակցության գծով փոխնախագահ Նիկ Քլեգը։
Իռլանդիայի տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովի կարծիքով՝ տվյալների փոխանցումը կարգավորող իրավական մեխանիզմը, որը հայտնի է որպես ստանդարտ պայմանգրային դրույթներ, «գործնականում չի կարող օգտագործվել ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ տվյալների փոխանցման համար»։
Հանձնաժողովը Եվրոպայում Facebook-ի գաղտնիության առաջատար կարգավորողն է եւ կարող է տվյալների արտահոսքի պատճառով ընկերությանը տուգանել տարեկան եկամտի մինչեւ 4 տոկոսով։

Facebook may be forced to stop sending data about its European users to the United States due to the first serious consequences of a recent court ruling that certain transatlantic data transfers do not protect users from surveillance by the US government, AP reported.
The social network reported that the Irish Data Protection Commission has launched an investigation into how Facebook transfers data from the European Union to the United States.
As a result, the US tech giant, which has data centers around the world, may be forced to undertake a costly and complex facelift to ensure that European user data does not end up in the US.
The lack of secure, reliable, and legal international data transfers will hurt the economy and make it difficult for data-driven businesses to grow in the EU, just like COVID-19, said Nick Clegg, Facebook VP of Global Affairs and Communications.
According to the commission, the legal mechanism governing the transfer of data, known as standard contractual clauses, cannot in practice be used to transfer data between the EU and the US.
The commission is the leading privacy regulator for Facebook in Europe and can fine the company up to 4% of its annual revenue for data breaches.