«Փաստ» թերթը գրում է. «Մասնագետներն ու փորձագիտական շրջանակները պարբերաբար բարձրաձայնում են, որ վերջին 1,5 տարվա ընթացքում ՀՀ պետական պարտքն արդեն կազմում է ՀՆԱ-ի մոտ 60 տոկոսը, ինչը համարվում է «կարմիր գծի» վերին շեմը։ «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, հոկտեմբերին իշխանությունները նոր վարկ են վերցնելու: Մասնավորաբար, նախատեսվում է Ասիական զարգացման բանկից մոտ 200 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային համաձայնագիր կնքել, ինչը դարձյալ ավելացնելու է պարտքը։
Տեղեկությունների համաձայն, վարկի առյուծի բաժինը (մոտ 150 մլն դոլար) հատկացվելու է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիր Տրանշ 4 հատվածին, որն ընդգրկում է Քաջարան-Ագարակ շուրջ 42 կմ հատվածը:
Ի դեպ, պարզ ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այս վարկային համաձայնագրի թեման նախատեսված է եղել կյանքի կոչել դեռեւս 2016-ի դեկտեմբերին, որն ինչ-ինչ հանգամանքներով ձգձգվել է, իսկ արդեն 2018-ին ՀՀ-ում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո սա էլ էր կասեցվել՝ կապված մի շարք դատական գործընթացների ու տարբեր քրեական պատմությունների հետ։
Եվ ահա, մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, ներկա փուլում իշխանությունները նախատեսում են մոտ 4 տարվա վաղեմություն ունեցող վարկային գործընթացը վերսկսել։ Տեղեկության համաձայն, սա պայմանավորված է նաեւ տնտեսական առկա ծանր վիճակով. սա հնարավորություն կտա որոշակի գումար ներարկել տնտեսության մեջ՝ ինչ-որ ակտիվություն ապահովելու համար»:
«Ժողովուրդ». Հանձնաժողովի անդամները կասկածելիորեն անհայտ դատավորներ են եղել․ Ինչպես է ԲԴԽ անդամ դարձել Արմեն Դանիելյանը

YEREVAN. – Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes: Experts and expert circles regularly voice that during the last 1.5 years, the national debt of the RA has already made about 60% of the GDP, which is considered the upper limit of the "red line."
According to Past newspaper’s information, the authorities will take a new loan in October. In particular, it is planned to sign a loan agreement of about 200mn US dollars from the Asian Development Bank, which [the agreement] will again increase the debt.
According to the information, the lion's share (about 150 million dollars) of the loan will be allocated to the Tranche 4 section of the North-South Road Corridor Investment Program, which [the section] includes the Kajaran-Agarak section—about 42 km.
By the way, a simple study shows that the topic of this loan agreement was planned to be implemented in December 2016, which was delayed due to some circumstances, and after the change of power that took place in RA in 2018, this [loan agreement] was also was suspended due to a number of judicial processes and various criminal histories.
And so, according to our source, at the current stage the authorities plan to resume the loan process, which is about 4 years old. According to the information, this is also conditioned by the current dire economic situation; this [loan agreement] will enable to inject some money into the economy [of Armenia] to ensure some activeness.