Ռուսաստանի կառավարությունը կարող է լիազորվել պաշտպանել ընտանիքն ու մանկությունը եւ, մասնավորապես, ամուսնությունը` որպես տղամարդու եւ կնոջ միություն: Այս դրույթը պարունակվում է կառավարության մասին օրինագծում, որը Պետդումա է ներկայացրել նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Փաստաթուղթը կոչված է օրենսդրությունը համապատասխանեցնել ամռանն ընդունված Սահմանադրության փոփոխություններին, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ դրա` ՌԴ կառավարությունը միջոցներ կձեռնարկի ընտանիքի, մայրության, հայրության եւ մանկության, ինչպես նաեւ ամուսնության ինստիտուտի` որպես տղամարդու եւ կնոջ միության, պաշտպանության համար:
Ենթադրվում է նաեւ, որ կառավարությունը կապահովի երեխաների ընտանեկան կրթության առաջնահերթությունը: Բացի այդ, դրա պարտականությունները կներառեն պայմանների ստեղծումը, որպեսզի չափահաս երեխաները հոգ տանեն իրենց երեխաների մասին:
Օրենքի նախագիծը կառավարությանը պարտավորեցնում է միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի առանց խնամքի մնացած երեխաների նկատմամբ ծնողական պարտականություններ կատարվեն: Կառավարությունը պետք է նաեւ հետեւի, որպեսզի երկրում պայմաններ ստեղծվեն երեխաների համակողմանի, հոգեւոր, բարոյական, մտավոր եւ ֆիզիկական զարգացման համար, եւ միջոցներ ձեռնարկի երիտասարդական քաղաքականության իրականացման համար:

Правительство РФ могут наделить полномочиями по защите семьи и детства и, в частности, брака как союза мужчины и женщины. Это положение содержится в законопроекте о правительстве, который внес в Госдуму президент Владимир Путин. Документ призван привести законодательство в соответствие с принятыми летом поправками в Конституцию, передает РБК.
Согласно ему, правительство будет принимать меры, направленные на защиту семьи, материнства, отцовства и детства, а также института брака как союза мужчины и женщины.
Также предполагается, что правительство будет обеспечивать приоритет семейного воспитания детей. Кроме этого, в его обязанности будет входить создание условий для того, чтобы совершеннолетние дети заботились о родителях.
Проект закона обязывает правительство принимать меры для того, чтобы в отношении детей, которые остались без попечения, были исполнены родительские обязанности. Кабмин также должен следить за тем, чтобы в стране были созданы условия для всестороннего, духовного, нравственного, интеллектуального и физического развития детей и принимать меры по реализации молодежной политики.