Բանկերի եւ վարկային հաստատությունների հետ կապված հարցերում օմբուդսմենի լիազորությունները սահմանափակ են: Այս մասին «Վարկերի եւ ժամկետանց այլ պարտավորությունների նկատմամբ տույժերի, տուգանքների եւ վարկային տոկոսադրույքների կիրառման, դրանց համաներման եւ այլ վարկային հիմնախնդիրները ՀՀ բանկային համակարգում» թեմայով լսումների ժամանակ ասաց ՀՀ օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը:
Նրա խոսքով` Մարդու իրավունքների պաշտպանն իրավասություն չունի զբաղվել բանկերի եւ վարկային հաստատությունների հետ կապված կոնկրետ բողոքներով:
«Այնուամենայնիվ, օմբուդսմենի որոշակի մոնիտորինգ է իրականացնում` մարդու իրավունքներին վերաբերող խնդիրները լուծելու համար: Նաեւ որոշակի աշխատանքներ են տարվում: Օրինակ, 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2020 թվականի սեպտեմբերի 23-ը Հայաստանի օմբուդսմենի գրասենյակը 400 մարդուց 200 գրավոր եւ բանավոր բողոք է ստացել բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից քաղաքացիների իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ: Կորոնավիրուսի համավարակի տարածումը կանխելու համար Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրության ժամանակ ստացվել է 83 բանավոր եւ գրավոր դիմում  276 մարդուց»,- ասաց Թաթոյանը:

The powers of the Ombudsman with regard to banks and credit organizations are restricted. This is what Ombudsman of Armenia Arman Tatoyan said during hearings on “Application of penalties, fines and loan interest rates, credit amnesty and other loan-related issues in the banking system of Armenia” held in parliament today.
According to Tatoyan, the Human Rights Defender isn’t entitled to deal with specific complaints regarding banks and credit organizations.
“Nevertheless, the Ombudsman conducts monitoring to solve issues related to human rights and carries out certain activities. For instance, between January 1 and September 23, 2020, the Office of the Human Rights Defender of Armenia has received 200 written and verbal complaints from 400 citizens regarding alleged violations of citizens’ rights by banks or credit organizations. During the state of emergency declared in Armenia to prevent the spread of the coronavirus pandemic, the Office of the Human Rights Defender received 83 verbal and written complaints from 276 citizens,” Tatoyan said.