Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում, «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանի, ՀՅԴ ներկայացուցիչ Լիլիթ Գալստյանի եւ ԲՀԿ ներկայացուցիչ Նաիրա Զոհրաբյանի կողմից ներկայացված բողոքների քննությունը հետաձգվեց՝ աշխատանքային ժամի ավարտի պատճառով։
Նշենք, որ նրանց փաստաբանը դեմ էր բողոքի քննության հետաձգմանը։ Նա պնդում էր, որ աշխատանքային ժամի ավարտին դեռ 40 րոպե կան, եւ, որ իրենք կհասցնեն ներկայացնել իրենց բողոքը։ Այնուամենայնիվ դատական նիստը հետաձգվեց եւ նշանակվեց նոյեմբերի 6-ին։
Փաստաբանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ դատարանն անհիմն մերժեց իրենց միջնորդությունը՝ դատական նիստը շարունակելու վերաբերյալ. «Մինչեւ բուն քննարկմանն անդրադառնալը անհրաժեշտ է նախ լսել բողոքի բովանդակությունը, որը բավականին ծավալուն է, 40 րոպեն բավական ժամանակահատված էր, որպեսզի կարողանայի ներկայացնել բողոքի բովանդակությունը»։
Նա նշեց, որ եթե հետագայում դատարանին ինքնաբացարկի հիմքեր լինեն, ապա կներկայացնեն։
«Քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը անկհայտ ապօրինի որոշում է եւ դատարանին նյութերը չտրամադրելը գուցե ժամանակ  շահելու համար է»,- ասաց նա։
Նշենք, որ դեռեւս հունիսի 30-ին «Հայրենիք»-ը, ԲՀԿ-ն եւ ՀՅԴ-ն իշխանության յուրացման եւ սահմանադրական կարգի տապալման դեպքերի առթիվ հանցագործության մասին հաղորդում էին ներկայացրել ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայություն։ ՀՔԾ-ն, սակայն, մերժել էր քրեական գործի հարուցումը։
Հանցագործության մասին քաղաքական երեք ուժերի հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը մերժել էր նաեւ դատախազությունը, ինչին հաջորդել էր կուսակցությունների ներկայացուցիչների բողոքը առաջին ատյանի դատարան։

The Yerevan first instance court of general jurisdiction postponed examination of the appeal filed by member of the political council of Homeland Party Arsen Babayan, representative of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party Lilit Galstyan and representative of Prosperous Armenia Party Naira Zohrabyan since the working day had ended.
The sides’ attorney was against postponement of examination of the appeal and claimed that there was still 40 minutes until the end of the working hours and that they would manage to file their appeal, but the court adjourned the hearing and set the next date for November 6.
The attorney told reporters that the court had groundlessly denied their motion to continue the court hearing and stated that there will be motions for self-recusal of the judge, if there are grounds for that.
On June 30, Hairenik Party, Prosperous Armenia Party and the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party filed a report on usurpation of power and overthrow of constitutional order to the Special Investigation Service, but the latter had rejected institution of a criminal case.
The Prosecutor General’s Office had also rejected institution of a criminal case based on the report filed by the three political parties, after which the political parties appealed to the first instance court.