Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Եվրոպային կոչ է արել երկխոսել Ռուսաստանի հետ` մայրցամաքի անվտանգության բարձրացման համար, այլ ոչ թե հույսը դնել ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշինքի վրա, հաղորդում է AP-ն:
Ռիգայում կայացած մամուլի ասուլիսին Մակրոնն ասել է, որ եվրոպացիները պետք է կարողանան վերանայել իրենց հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ` չնայած վերջերս տեղի ունեցած լարվածությանը Ռուսաստանի ընդդիմության առաջնորդ Ալեքսեյ Նավալնու «թունավորումից» հետո:
«Մեր հավաքական անվտանգությունը երկխոսություն է պահանջում Ռուսաստանի հետ` հաշվի առնելով աշխարհագրական դիրքը»,- պնդել է նա:
Մակրոնը խոստացել է, որ իր նպատակն է զարգացնել Եվրոպայի պաշտպանական կարողությունները` որպես ՆԱՏՕ-ի լրացում, այլ ոչ թե փոխարինել այն:
Ընդ որում, նա կրկնել է, որ Ռուսաստանը պետք է բացատրություններ տա Նավալնու «թունավորման» կապակցությամբ, հակառակ դեպքում երկիրը միջազգային հետեւանքների կբախվի, սակայն չի նշել, թե ինչպիսին դրանք կլինեն:

French President Emmanuel Macron urged Europe to seek a dialogue with Russia to enhance the continent's security rather than relying primarily on the NATO military alliance, AP reports.
Speaking Wednesday in a news conference in Riga, the capital of the Baltic nation of Latvia, Macron said Europeans should be able to rethink their relation with Russia despite recent tensions after the poisoning of Russian opposition figure Alexei Navalny.
“Our collective security imposes that, given geography, we need to discuss with Russians,” he insisted.
Macron’s efforts towards Russia have prompted concerns from Baltic states, whose relations with Russia have remained icy for nearly 30 years since their independence in the wake of the 1991 collapse of the Soviet Union. Estonia and Latvia both have sizable ethnic-Russian minorities, while Lithuania’s ethnic-Russian population is more minor.
Macron reiterated that Russia should provide clarifications on the poisoning of Navalny or the country would face international consequences — but he did not elaborate on what those would be.