Կանադան պատրաստվում է նոյեմբերի ընտրություններից հետո ԱՄՆ-ում հնարավոր «պառակտմանը»: Այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն:
«Մենք բոլորս, անշուշտ, հույս ունենք սահուն անցման կամ ընտրությունների հստակ արդյունքի, ինչպես շատ մարդիկ ամբողջ աշխարհում: Հակառակ դեպքում կարող են լինել որոշ խափանումներ, եւ մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած արդյունքի»,- ասել է Թրյուդոն, հաղորդում է Bloomberg-ը: «Կարծում եմ, որ սա այն է, ինչ կանադացիները սպասում են իրենց կառավարություններից, եւ մենք հաստատ մտածում ենք այդ մասին»:
«Այն, ինչ տեղի է ունենում Միացյալ Նահանգներում, կանդրադառնա Կանադայի վրա ընտրություններից հետո, մեր խնդիրն է՝ պատրաստ լինել բոլոր արդյունքներին»,- ասել է նա: «Իհարկե, ես չեմ մեկնաբանում Ամերիկայի քաղաքական գործընթացները»:

Канада готовится к потенциальному «расколу» в США после ноябрьских выборов. Об этом заявил премьер-министр страны Джастин Трюдо.
«Мы все, безусловно, надеемся на плавный переход или на четкий результат выборов, как и многие люди во всем мире. В против случае могут быть некоторые сбои, и мы должны быть готовы к любым результатам», - сказал Трюдо, сообщает Bloomberg. «Я думаю, что это то, чего канадцы ожидают от своих правительств, и мы определенно думаем об этом».
«То, что происходит в Соединенных Штатах, повлияет на Канаду после выборов,  наша задача - быть готовыми ко всем результатам», - сказал он. «Разумеется, я не комментирую политические процессы в Америке».