Արցախի ԱԳՆ-ն շնորհակալություն է հայտնում Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանային խորհրդին: Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ ԱԳՆ ֆեյսբուքյան էջում:
«Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում և շնորհակալություն է հայտնում Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի կողմից Արցախի Հանրապետության բնակչությանը հետևողական աջակցության և մարդասիրական օգնության տրամադրման համար։ Այս մասին հայտնում է
Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանային խորհուրդը երեկ՝ հոկտեմբերի 16-ին, տեղի ունեցած նիստի ընթացքում որոշում է ընդունել 100 հազար եվրոյի մարդասիրական օգնություն տրամադրել Արցախին՝ հայ բնակչությանն օժանդակելու նպատակով։ Շրջանի նախագահ Լորան Վոքիեն նիստին հնչեցրած իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է. «Այսօր Արցախը մեր կարիքն ունի։ Հայաստանը մեր կարիքն ունի։ Եվ սա այն պահն է, երբ չպետք է չեզոք լինենք մեր իսկ պարտականությունների առջև, այլ ընդհակառակը՝ պետք է օգնություն ցուցաբերենք։ Այսօր մի ամբողջ բնակչություն է ռմբակոծվում։ Չնայած որոշում կայացնելը հեշտ չէ, այնուամենայնիվ մենք չենք ընկրկում այս դժվարության առջև և պարտավոր ենք օգնել հայ ընտանիքներին։ Հայերը Ֆրանսիայի կողքին են եղել, երբ մենք դրա կարիքը ունեինք։ Այսօր մեր շրջանի մակարդակով մենք կարող ենք այս համեստ օգնությունը տրամադրել՝ ի պատասխան հայ համայնքի սպասումների»։

МИД Арцаха приветствует и благодарит французского департамента Овернь-Рона-Альпы за постоянную поддержку и гуманитарную помощь населению Республики Арцах. Об этом говорится в заявлении МИД Арцаха.
Вчера во время сессии 16 октября французский областной совет принял решение предоставить Арцаху гуманитарную помощь на 100 тысяч евро для поддержки армянского населения. В своем выступлении на встрече, в частности, президент региона Лоран Вокиен заявил:
«Арцаху сегодня нужны мы. Мы нужны Армении. И это тот момент, когда мы не должны быть нейтральны к своим обязанностям, а наоборот, должны оказывать помощь. Сегодня бомбят целый народ. Хоть и нелегко принять решение, но мы не боимся трудностей и должны помогать армянским семьям. Армяне были рядом с Францией, когда нам это было нужно. Сегодня мы можем оказать эту скромную помощь в ответ на ожидания армянской общины».