Եվրախորհրդարանի հույն պատգամավոր Եվա Քայլին Եվրամիություն հայց է ներկայացրել դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող ադրբեջանցիների համար վիզային սահմանափակումներ մտցնելու մասին, հաղորդում է Greek City Times-ը:
Պատգամավորը կոչ է արել նաեւ գնահատել ԵՄ անվտանգությունն ու հակամարտության գոտուց ԵՄ անօրինական ներգաղթյալների հոսքի մեծացման տեսանելի հնարավորությունը՝ Արցախ Ադրբեջանի ներխուժման փորձից հետո:
Նա հանձնաժողովից պահանջել է Եվրախորհրդարանին տրամադրել լիարժեք զեկույց եւ տեղեկատվություն:
Եվա Քայլին նաեւ կոչ է արել աջակցել Հայաստանին, երկխոսություն սկսել ՀՀ քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրի պահանջի չեղարկման մասին այն դեպքում, երբ երկիրը գտնվում է Թուրքիայի աջակցությամբ ռազմական հարձակման սպառնալիքի ներքո:
«Պարոն Ալիեւը սրբապիղծ պատերազմ է մղում ԼՂ-ում հայերի դեմ՝ խախտելով 1994թ. հրադադարի մասին համաձայնագիրն ու անտեսելով միջազգային հանրության երկխոսության կոչերը»,-նշել է նա:

Депутат Европарламента от Греции Ева Кайли подала в Европейский союз запрос об отмене шенгенской визы для азербайджанцев, имеющих дипломатические паспорта, и о оформлении визового режима для граждан Азербайджана, передает Greek City Times
Депутат также призвала к оценке безопасности ЕС в свете попытки вторжения Азербайджана в Арцах и видимой возможности увеличения нелегальных миграционных потоков из зоны конфликта в ЕС.
Она потребовала от Комиссии предоставить Европейскому парламенту полный отчет и информацию.
Ева Кайли также призвала к практической поддержке Армении, начав диалог, направленный на отмену виз для граждан Армении в то время, когда страна находится под угрозой военного нападения при поддержке Турции.
«Г-н. Алиев ведет нечестивую войну против армян в Нагорном Карабахе, нарушая соглашение о прекращении огня от 1994 года и игнорируя призывы международного сообщества к диалогу», - отметила депутат.