Եվրախորհրդարանի հույն պատգամավոր Եվա Քայլին Եվրամիություն հայց է ներկայացրել դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող ադրբեջանցիների համար վիզային սահմանափակումներ մտցնելու մասին, հաղորդում է Greek City Times-ը:
Պատգամավորը կոչ է արել նաեւ գնահատել ԵՄ անվտանգությունն ու հակամարտության գոտուց ԵՄ անօրինական ներգաղթյալների հոսքի մեծացման տեսանելի հնարավորությունը՝ Արցախ Ադրբեջանի ներխուժման փորձից հետո:
Նա հանձնաժողովից պահանջել է Եվրախորհրդարանին տրամադրել լիարժեք զեկույց եւ տեղեկատվություն:
Եվա Քայլին նաեւ կոչ է արել աջակցել Հայաստանին, երկխոսություն սկսել ՀՀ քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրի պահանջի չեղարկման մասին այն դեպքում, երբ երկիրը գտնվում է Թուրքիայի աջակցությամբ ռազմական հարձակման սպառնալիքի ներքո:
«Պարոն Ալիեւը սրբապիղծ պատերազմ է մղում ԼՂ-ում հայերի դեմ՝ խախտելով 1994թ. հրադադարի մասին համաձայնագիրն ու անտեսելով միջազգային հանրության երկխոսության կոչերը»,-նշել է նա:

Greek Member of the European Parliament Eva Kaili has submitted a request to the European Union to remove the Schengen Visa for Azerbaijanis holding diplomatic passports, Greek City Times reported.
The MEP notes that this must be the consequence of Azerbaijan’s blatant violation of the human rights of Armenian citizens of Artsakh, or more commonly known as Nagorno-Karabakh, by the Turkish-backed regime of Azerbaijan President Ilham Aliyev.
At the same time, she called for an assessment of the EU’s security in light of Azerbaijan’s invasion attempt of Artsakh and the now-visible possibility of an increase in illegal migratory flows from conflict zone to the EU.
She demanded a full report and information to the European Parliament by the Commission.
She also called for practical support for Armenia by launching a dialogue aimed at abolishing visas for Armenian citizens at a time when the country is in danger of a generalized Turkish-backed military attack.
“Mr. Aliyev is waging an unholy war against the Armenians in Nagorno-Karabakh, violating the 1994 ceasefire agreement and defying the international community’s calls for dialogue,” said the MEP.