Արցախից հայրենակիցների ծախսերի ֆինանսավորման ընթացիկ հարցերը կարող են լուծվել արդեն այս տարի։ Այս մասին նոյեմբերի 17-ին ԱԺ նիստում 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նրա խոսքով՝ եթե 2021 թվականին առաջանա լրացուցիչ միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտություն, իսկ կառավարության հնարավորությունները չբավարարեն, խորհրդարանի քննարկմանը կուղարկվի համապատասխան առաջարկ։
«Հիմա մեր ընթացիկ բոլոր հարցերին, որքանով դրանք մեզ հայտնի են եւ որքանով դա հնարավոր է, մենք արձագանքում ենք։ Դրանից բացի, մենք նախատեսում ենք այդ խնդիրները լուծել արդեն այս տարի»,- ասաց Ջանջուղազյանը։
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ կա մեծ աստիճանի անորոշություն, բայց սպասվում է, որ այս թեման իր ազդեցությունը կունենա միայն 2020 թվականի պետական բյուջեի վրա եւ փոքր չափով կազդի երկրի 2021 թվականի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի վրա։

Текущие вопросы по финансированию расходов соотечественников из Арцаха могут быть решены уже в этом году. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения проекта бюджета на 2021 год заявил 17 ноября министр финансов республики Атом Джанджугазян, отвечая на вопросы депутатов.
По его словам, если в 2021 году появится необходимость в реализации дополнительных мероприятий, а возможностей правительства не хватит, на рассмотрение парламента будет направлено соответствующее предложение.
«Сейчас на все текущие вопросы, насколько они нам известны и насколько это возможно, мы реагируем. Кроме того, мы предполагаем решить эти проблемы уже в нынешнем году», - сказал Джанджугазян.
При этом он отметил, что есть высокая степень неопределенности, но ожидается, что данная тема окажет влияние только на госбюджет 2020 года и в меньшей степени будет влиять на главный финансовый документ страны в 2021 году.