Արցախից հայրենակիցների ծախսերի ֆինանսավորման ընթացիկ հարցերը կարող են լուծվել արդեն այս տարի։ Այս մասին նոյեմբերի 17-ին ԱԺ նիստում 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նրա խոսքով՝ եթե 2021 թվականին առաջանա լրացուցիչ միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտություն, իսկ կառավարության հնարավորությունները չբավարարեն, խորհրդարանի քննարկմանը կուղարկվի համապատասխան առաջարկ։
«Հիմա մեր ընթացիկ բոլոր հարցերին, որքանով դրանք մեզ հայտնի են եւ որքանով դա հնարավոր է, մենք արձագանքում ենք։ Դրանից բացի, մենք նախատեսում ենք այդ խնդիրները լուծել արդեն այս տարի»,- ասաց Ջանջուղազյանը։
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ կա մեծ աստիճանի անորոշություն, բայց սպասվում է, որ այս թեման իր ազդեցությունը կունենա միայն 2020 թվականի պետական բյուջեի վրա եւ փոքր չափով կազդի երկրի 2021 թվականի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի վրա։

Armenia can cover the expenses of Armenians from Artsakh this year. This is what Minister of Finance of Armenia Atom Janjughazyan said in response to deputies’ questions during today’s discussion on the draft of the 2021 State Budget.
According to him, if a need emerges for the implementation of additional measures in 2021 and the government’s resources are insufficient, the government will send a relevant proposal to the parliament for consideration.
Moreover, he stated that even though there is much uncertainty, this will only have an impact on the 2020 State Budget and won’t have a big impact on the budget for next year.