Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի առաջնորդների համատեղ հայտարարությունից հետո հայ հանրությունը չի աջակցել ընդդիմության ցույցերին եւ երկրում իշխանափոխության կոչերին։ Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է ՏԱՍՍ-ի հետ հարցազրույցում։
«Մեզ մոտ առկա է ներքաղաքական լարվածություն,- ընդունել է նա,- բայց ճշմարտությունն այն է, որ ընդդիմության կողմից հնչեցվող կոչերը հայ հանրության շրջանում լայն արձագանք չեն ստացել։ Ես կարծում եմ, որ իշխանության հարցը, որը ձեւավորվել է ժողովրդի կողմից, կարող է լուծվել միայն ժողովրդի կամարտահայտությամբ։ Փաստն այն է, որ այն կոչերը, որոնք հնչում են ընդդիմության կողմից, հայ հասարակության աջակցությունը չեն ստանում»։
Փաշինյանն, ընդ որում, նշել է, որ շատերին եւ անձամբ իրեն դուր չի գալիս ստեղծված իրավիճակը, բայց հանրության շրջանում ըմբռնում կա, որ այլ ընտրություն չի եղել։ «Անկեղծ ասած, ես եւս այնքան էլ գոհ չեմ, մենք բոլորս ենք դժգոհ այն իրավիճակից, որը մեզ մոտ ստեղծվել է։ Բայց պետք է հասկանալ, թե ինչ այլընտրանքներ ունենք։ Մենք պետք է աշխատենք, որ իրավիճակն ավելի չվատթարանա, այլ կայունանա, բարելավվի»,- կարծում է նա։
«Հայ հանրությունը համաձայն է, որ այն իրավիճակում, երբ ստորագրվեց այդ փաստաթուղթը, չկար ոչ մի իրական այլընտրանք, որը մեզ համար ավելի լավը կլիներ։ Այսինքն, իմ կարծիքով, համոզմամբ, հայ հանրության շրջանում ստորագրված փաստաթղթի հենց այդպիսի ընկալում կա,- շարունակել է վարչապետը։ - Այլ հարց է, որ մենք դեռ պետք է վերլուծենք, հասկանանք եւ հարցերի պատասխանենք՝ ինչո՞ւ այդ ամենը տեղի ունեցավ, եւ ինչո՞ւ հասանք այսպիսի իրավիճակի։ Բայց այն, որ նոյեմբերի 9-ի պահին այլընտրանքներ չկային, կարծում եմ՝ հայ հանրության շրջանում կա իրավիճակի նման ընկալում»։
Ի պատասխան արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հնարավորության մասին հարցին, որը կոչ են անում նրա ընդդիմախոսները, Փաշինյանն ընդգծել է երկրի համար առաջնահերթ անհրաժեշտությունը ներկայումս այլ խնդիրների վրա կենտրոնանալն է, առաջին հերթին քաղաքական եւ տնտեսական կայունության ու անվտանգության վրա։
«Հիմա Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ բոլոր քաղաքական ուժերի առաջնահերթ խնդիրը պետք է դառնա Հայաստանի Հանրապետության լիարժեք կայունության եւ անվտանգության վերականգնումը։ Ես նկատի ունեմ ոչ միայն ներքին անվտանգությունը, այլ նաեւ արտաքին։ Ես վեցամսյա ժամանակահատվածի համար «ճանապարհային քարտեզ» եմ հրապարակել, եւ առաջիկա վեց ամիսներին մենք պետք է աշխատենք իրավիճակի կայունացման վրա։ Դրանից հետո մենք կխորհրդակցենք հանրության, ժողովրդի, քաղաքական ուժերի հետ եւ որոշում կկայացնենք հետագա իրադարձությունների եւ  հետագա քայլերի վերաբերյալ»։

Following the joint statement of the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia on the cessation of hostilities in the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict zone, the Armenian society did not support the opposition rallies and calls for a change of power in the country. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said this in an interview with TASS.
"We have internal political tension," he admitted, "but the truth is that the calls made by the opposition have not received a wide response among the Armenian society. I think that the issue of power, which was formed by the people, can be solved only by the will of the people. The fact is that the calls voiced by the opposition do not receive the support of the Armenian society. "
Pashinyan, moreover, noted that many people and he personally do not like the current situation, but there is an understanding among the public that there was no other choice. "Honestly, I am not so satisfied either, we are all dissatisfied with the situation that has been created at us. But we must realize what alternatives we have. We must work so that the situation does not worsen, but stabilizes and improves," he said.
"The Armenian society agrees that in the situation when that document was signed, there was no real alternative that would have been better for us. In other words, in my opinion, in my conviction, there is just such a perception among the Armenian society of the document that was signed,” the Prime Minister continued. “It is another question that we still have to analyze, understand, and answer questions: why did all this happen and why did we reach such a situation? But the fact that there were no alternatives at the time of November 9, I think there is such a perception of the situation in the Armenian society."
In response to a question about the possibility of early parliamentary elections called by his opponents, Pashinyan stressed the urgent need for Armenia now is to focus on other issues, first of all on political and economic stability and security.
"Now the priority task of the Government of the Republic of Armenia and of all political forces must be the restoration of full stability and security of the Republic of Armenia. I mean not only internal security, but also external. I have published a ‘roadmap’ for a period of six months, and in the next six months we must work on stabilizing the situation. After that, we will consult with the public, the people, the political forces, and make a decision on further events and further steps."