Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի առաջնորդների համատեղ հայտարարությունից հետո հայ հանրությունը չի աջակցել ընդդիմության ցույցերին եւ երկրում իշխանափոխության կոչերին։ Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է ՏԱՍՍ-ի հետ հարցազրույցում։
«Մեզ մոտ առկա է ներքաղաքական լարվածություն,- ընդունել է նա,- բայց ճշմարտությունն այն է, որ ընդդիմության կողմից հնչեցվող կոչերը հայ հանրության շրջանում լայն արձագանք չեն ստացել։ Ես կարծում եմ, որ իշխանության հարցը, որը ձեւավորվել է ժողովրդի կողմից, կարող է լուծվել միայն ժողովրդի կամարտահայտությամբ։ Փաստն այն է, որ այն կոչերը, որոնք հնչում են ընդդիմության կողմից, հայ հասարակության աջակցությունը չեն ստանում»։
Փաշինյանն, ընդ որում, նշել է, որ շատերին եւ անձամբ իրեն դուր չի գալիս ստեղծված իրավիճակը, բայց հանրության շրջանում ըմբռնում կա, որ այլ ընտրություն չի եղել։ «Անկեղծ ասած, ես եւս այնքան էլ գոհ չեմ, մենք բոլորս ենք դժգոհ այն իրավիճակից, որը մեզ մոտ ստեղծվել է։ Բայց պետք է հասկանալ, թե ինչ այլընտրանքներ ունենք։ Մենք պետք է աշխատենք, որ իրավիճակն ավելի չվատթարանա, այլ կայունանա, բարելավվի»,- կարծում է նա։
«Հայ հանրությունը համաձայն է, որ այն իրավիճակում, երբ ստորագրվեց այդ փաստաթուղթը, չկար ոչ մի իրական այլընտրանք, որը մեզ համար ավելի լավը կլիներ։ Այսինքն, իմ կարծիքով, համոզմամբ, հայ հանրության շրջանում ստորագրված փաստաթղթի հենց այդպիսի ընկալում կա,- շարունակել է վարչապետը։ - Այլ հարց է, որ մենք դեռ պետք է վերլուծենք, հասկանանք եւ հարցերի պատասխանենք՝ ինչո՞ւ այդ ամենը տեղի ունեցավ, եւ ինչո՞ւ հասանք այսպիսի իրավիճակի։ Բայց այն, որ նոյեմբերի 9-ի պահին այլընտրանքներ չկային, կարծում եմ՝ հայ հանրության շրջանում կա իրավիճակի նման ընկալում»։
Ի պատասխան արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հնարավորության մասին հարցին, որը կոչ են անում նրա ընդդիմախոսները, Փաշինյանն ընդգծել է երկրի համար առաջնահերթ անհրաժեշտությունը ներկայումս այլ խնդիրների վրա կենտրոնանալն է, առաջին հերթին քաղաքական եւ տնտեսական կայունության ու անվտանգության վրա։
«Հիմա Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ բոլոր քաղաքական ուժերի առաջնահերթ խնդիրը պետք է դառնա Հայաստանի Հանրապետության լիարժեք կայունության եւ անվտանգության վերականգնումը։ Ես նկատի ունեմ ոչ միայն ներքին անվտանգությունը, այլ նաեւ արտաքին։ Ես վեցամսյա ժամանակահատվածի համար «ճանապարհային քարտեզ» եմ հրապարակել, եւ առաջիկա վեց ամիսներին մենք պետք է աշխատենք իրավիճակի կայունացման վրա։ Դրանից հետո մենք կխորհրդակցենք հանրության, ժողովրդի, քաղաքական ուժերի հետ եւ որոշում կկայացնենք հետագա իրադարձությունների եւ  հետագա քայլերի վերաբերյալ»։

Армянское общество не поддержало протесты и призывы оппозиции сменить власть в стране после совместного заявления лидеров России, Азербайджана и Армении о прекращении военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в интервью ТАСС.
«У нас есть внутриполитическая напряженность, - признал он, - но правда в том, что те призывы, которые звучат со стороны оппозиции, не получили широкую огласку в армянском обществе. И я думаю, что вопрос власти, которая была сформирована со стороны народа, может решаться только волеизъявлением народа. Факт в том, что те призывы, которые звучат со стороны оппозиции, не получают поддержку со стороны армянского общества».
При этом Пашинян отметил, что многим и ему самому не нравится сложившаяся ситуация, но в обществе есть понимание, что другого выбора не было. «Честно говоря, я тоже не очень доволен, все мы недовольны той ситуацией, которая у нас сложилась. Но нужно понять, какие у нас альтернативы. Мы должны поработать, чтобы не сделать ситуацию хуже, а стабилизировать, улучшить ее», - считает он.
«Армянское общество согласно с тем, что в той ситуации, когда был подписан этот документ, не было никакой реальной альтернативы, которая была бы лучшей для нас. То есть, по моему мнению, убеждению, в армянском обществе именно такое понимание подписанного документа, - продолжил премьер. - Другой вопрос, что мы должны еще проанализировать, понять и ответить на вопросы, почему все произошло и почему мы пришли к такой ситуации. Но то, что на момент 9 ноября просто не было альтернативы, я думаю, такое восприятие ситуации в армянском обществе присутствует».
Отвечая на вопрос о возможности досрочных парламентских выборов, к которым призывают его оппоненты, Пашинян подчеркнул первоочередную необходимость для страны сосредоточиться в настоящее время на других задачах, прежде всего на восстановлении политической и экономической стабильности и безопасности.
«Сейчас первоочередной задачей правительства и всех политических сил Республики Армения должно стать восстановление полной стабильности и безопасности Республики Армения. Я имею в виду не только внутреннюю безопасность, но и внешнюю. Я опубликовал дорожную карту на шестимесячный период, и в течение ближайших шести месяцев мы должны работать над стабилизацией ситуации. После этого мы посоветуемся с нашим обществом, с народом, политическими силами и примем решение по поводу дальнейших событий и дальнейших шагов».