Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության լրացուցիչ խումբը ժամանեց Ստեփանակերտ` տեղական բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու համար, հինգշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել են գերատեսչության օպերատիվ խմբի շտաբում Լեռնային Ղարաբաղում:
«Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության խումբը, որը բաղկացած է Նոգինսկի եւ Տուլայի փրկարարական կենտրոնների եւ «Լիդեր» կենտրոնի փրկարարներից, ժամանել է Լեռնային Ղարաբաղ: Ժամանել են նաեւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչներ, Էներգետիկայի նախարարության մասնագետներ»,- ասել է օպերատիվ խմբի ներկայացուցիչը:
Նախօրեին Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Իլ-76» ինքնաթիռը` փրկարարների լրացուցիչ խմբով եւ տեխնիկայով Լեռնային Ղարաբաղում աշխատանքի համար վայրէջք կատարեց Երեւանում: Դրանք կտեղակայվեն Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող Իվանյան գյուղում, որտեղ տեղակայված է Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության օպերատիվ խումբը: Գերատեսչության մասնագետները կզբաղվեն հասցեական օգնությամբ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը: Ապագայում ՌԴ ԱԻՆ խմբավորումը նախատեսվում է հասցնել ավելի քան 100 մարդու:
Սեպտեմբերի 27-ին իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում սրվեց, վիճելի տարածքում ակտիվ մարտեր սկսվեցին: Նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարները համատեղ հայտարարություն ստորագրեցին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին: Փաստաթուղթը ռուս խաղաղապահների տեղակայում էր նախատեսում տարածաշրջանում: Նոյեմբերի 13-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր ստորագրեց` Լեռնային Ղարաբաղի համար միջգերատեսչական մարդասիրական արձագանքման կենտրոն ստեղծելու մասին: Դրանում ընդգրկվեցին արտակարգ իրավիճակների նախարարության, արտաքին գործերի նախարարության եւ ԱԴԾ ներկայացուցիչներ, գործադիր իշխանության այլ շահագրգիռ դաշնային մարմինների ներկայացուցիչներ: Կազմակերպչական հարցերի որոշումը վստահված է պաշտպանության նախարարությանը:

Дополнительная группировка МЧС РФ прибыла в Степанакерт для оказания помощи местному населению, сообщили ТАСС в четверг в штабе оперативной группы ведомства в Нагорном Карабахе.
«В Нагорный Карабах прибыла сводная группировка МЧС России, состоящая из спасателей Ногинского и Тульского спасцентров и центра «Лидер». Также прибыли представители центрального аппарата МЧС и специалисты Минэнерго», - сказал представитель опергруппы.
Накануне самолет Ил-76 МЧС России с дополнительной группировкой спасателей и техникой для работы в Нагорном Карабахе произвел посадку в Ереване. Они будут располагаться в селе Иванян около Степанакерта, где дислоцирована оперативная группа МЧС РФ. Специалисты ведомства займутся адресной помощью населению Нагорного Карабаха. Группировку МЧС в регионе в дальнейшем планируется увеличить до более 100 человек.
27 сентября в Нагорном Карабахе обострилась ситуация, на спорной территории начались активные бои. 9 ноября лидеры РФ, Азербайджана и Армении подписали совместное заявление о полном прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе. Документом предусмотрено размещение в регионе российских миротворцев. 13 ноября президент России Владимир Путин подписал указ о создании межведомственного центра гуманитарного реагирования для Нагорного Карабаха. В его состав вошли представители МЧС, МИД и ФСБ, представители других заинтересованных федеральных органов исполнительной власти. Решение организационных вопросов возложено на Минобороны.