Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության լրացուցիչ խումբը ժամանեց Ստեփանակերտ` տեղական բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու համար, հինգշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել են գերատեսչության օպերատիվ խմբի շտաբում Լեռնային Ղարաբաղում:
«Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության խումբը, որը բաղկացած է Նոգինսկի եւ Տուլայի փրկարարական կենտրոնների եւ «Լիդեր» կենտրոնի փրկարարներից, ժամանել է Լեռնային Ղարաբաղ: Ժամանել են նաեւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչներ, Էներգետիկայի նախարարության մասնագետներ»,- ասել է օպերատիվ խմբի ներկայացուցիչը:
Նախօրեին Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Իլ-76» ինքնաթիռը` փրկարարների լրացուցիչ խմբով եւ տեխնիկայով Լեռնային Ղարաբաղում աշխատանքի համար վայրէջք կատարեց Երեւանում: Դրանք կտեղակայվեն Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող Իվանյան գյուղում, որտեղ տեղակայված է Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության օպերատիվ խումբը: Գերատեսչության մասնագետները կզբաղվեն հասցեական օգնությամբ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը: Ապագայում ՌԴ ԱԻՆ խմբավորումը նախատեսվում է հասցնել ավելի քան 100 մարդու:
Սեպտեմբերի 27-ին իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում սրվեց, վիճելի տարածքում ակտիվ մարտեր սկսվեցին: Նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարները համատեղ հայտարարություն ստորագրեցին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին: Փաստաթուղթը ռուս խաղաղապահների տեղակայում էր նախատեսում տարածաշրջանում: Նոյեմբերի 13-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր ստորագրեց` Լեռնային Ղարաբաղի համար միջգերատեսչական մարդասիրական արձագանքման կենտրոն ստեղծելու մասին: Դրանում ընդգրկվեցին արտակարգ իրավիճակների նախարարության, արտաքին գործերի նախարարության եւ ԱԴԾ ներկայացուցիչներ, գործադիր իշխանության այլ շահագրգիռ դաշնային մարմինների ներկայացուցիչներ: Կազմակերպչական հարցերի որոշումը վստահված է պաշտպանության նախարարությանը:

The additional group of the Ministry of Emergency Situations of Russia arrived in Stepanakert to provide support to the local population, the ministry’s operational group in Nagorno-Karabakh told TASS today, adding that representatives of the central office of the ministry and specialists of the Ministry of Energy have also arrived.
Yesterday the Il-76 plane of the Ministry of Emergency Situations of Russia landed in Yerevan with an additional group of rescuers and machinery for work in Nagorno-Karabakh. The rescuers and machinery will be deployed in Ivanyan village (near Stepanakert) where the operative group of the ministry is deployed. The specialists will provide assistance to the population of Nagorno-Karabakh.
On September 27, the situation in Nagorno-Karabakh escalated, and active battles began in the disputed territory. On November 9, the leaders of the Russian Federation, Azerbaijan and Armenia signed a joint statement on complete cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh. The document envisaged the deployment of Russian peacekeepers in the region. On November 13, President of Russia Vladimir Putin signed a decree on creating an interdepartmental humanitarian response center for Nagorno-Karabakh, engaging representatives of the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Foreign Affairs, the Federal Security Service and other interested federal authorities. The Ministry of Defense is in charge of solving organizational issues.