Ես ինձ ոչ մի Սահմանադրություն չեմ հարմարացնում: Նոր Սահմանադրությամբ ես ձեզ հետ արդեն չեմ աշխատելու որպես նախագահ: Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, փոպանցում է «Բելտան»-ն:
Լուկաշենկոն շեշտել է, որ կողմ է Սահմանադրության փոփոխություններին եւ համոզված է նախագահի լիազորությունները շտկելու անհրաժեշտության մեջ: «Ես նոր Սահմանադրության կողմնակից եմ: Ոչ այն պատճառով, որ ինչ-որ ժողովրդավարություն է պետք: Հարցը ժողովրդավարության մեջ չէ,- ասել է նա:- Ինձ այս իրավիճակում անհանգստացնում է հետեւյալը. անծանոթ նախագահին այսպիսի Սահմանադրություն տալ չի կարելի: Դժբախտություն կլինի»:
«Մենք շատ լուրջ Սահմանադրություն ունենք: Ղազախստանը, Ռուսաստանը, մենք երեւի այն երեք առաջադեմ պետություններն ենք, որոնք այդքան լուրջ եւ կոշտ Սահմանադրություն ունեն, որտեղ նախագահի որոշումից կախված է ամեն ինչ: Այս տեսանկյունից, գիտակցելով, որ Աստված չանի, գա մեկը ու ցանկանա պատերազմ սանձազերծել եւ այլն... Այո, մենք պետք է նոր Սահմանադրություն ստեղծենք, բայց` շահավետ մեր երկրի համար, որպեսզի երկիրը հետո չփլուզվի»,- պարզաբանել է Բելառուսի ղեկավարը:
Այս կապակցությամբ նախագահը մեկնաբանել է կուսակցական ցուցակներում խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու, իսկ համեւաբար` կուսակցություններ ստեղծելու առաջարկները: Ալեքսանդր Լուկաշենկոն համոզված է, որ այդ նախաձեռնությունների իրականացումը սպառնում է պառակտմանը հասարակության մեջ եւ տարբեր շահերով խմբերի առաջացմանը: «Այս ամենը լավ է, երբ տեսնում դա ուրիշների մոտ` կուսակցական ցուցակներ եւ այլն: Բայց եթե դուք դա ուզում եք եւ ժողովուրդը կողմ է, ապա այդպես էլ կլինի: Ես ինձ ոչ մի Սահմանադրություն չեմ հարմարացնում: Ես ձեզ հետ նոր Սահմանադրությամբ չեմ աշխատելու որպես Նախագահ: Ուստի հանգստացեք, հանգիստ տարեք սա: Եվ ես երբեք թույլ չեմ տա, որպեսզի, նո սահմանադրություն ընդունելով, ինչ-որ մեկը կեղծի կամ հետո ինչ-որ մեկը կեղծի ընտրությունները նոր Սահմանադրությամբ: Նույնիսկ եթե ես իմանամ, որ դա այն չի լինելու, ինչ ուզում եմ: Ինչո՞ւ: Քանի որ բելառուս ժողովուրդը պետք է անցնի այն, ինչի միջով պետք է անցնի: Ավելի լավ է հիմա` առանց պատերազմի, ավելի վատ կլինի, եթե մեզ վրա գցեն այդ պատերազմը»:

Никакую Конституцию я под себя не делаю. С новой Конституцией я уже с вами президентом работать не буду. Об этом заявил президент Беларуси Александр Лукашенко, передает БЕЛТА.
Лукашенко подчеркнул, что выступает за внесение поправок в Конституцию и убежден в необходимости скорректировать полномочия Президента. «Я сторонник новой Конституции. Не потому, что демократию какую-то надо. Не в демократии дело, - сказал он. - Меня что в этой ситуации волнует: незнакомому президенту такую Конституцию отдавать нельзя. Будет беда».
«У нас очень серьезная Конституция. Казахстан, Россия, мы - пожалуй, вот три продвинутых государства, которые имеют такую серьезную жесткую Конституцию, где от решения президента зависит все. С этой точки зрения, понимая, что не дай бог придет человек и захочет развязать войну и прочее… Да, надо нам создать новую Конституцию, но выгодную для нашей страны, чтобы потом страна не обвалилась», - пояснил белорусский лидер.
В этой связи президент прокомментировал предложения проводить выборы в парламент по партийным спискам, а соответственно - создавать партии. Александр Лукашенко убежден, что реализация этих инициатив грозит расколом в обществе, возникновением групп с различными интересами. «Все это хорошо, когда ты это у других видишь - партийные списки и прочее. Но если вы этого хотите, и народ за это проголосует - так и будет. Никакую Конституцию я под себя не делаю. С новой Конституцией я уже с вами Президентом работать не буду. Поэтому успокойтесь, спокойно это переносите. И я никогда не допущу того, чтобы, принимая новую Конституцию, кто-то сфальшивил или потом выборы по новой Конституции кто-то сфабриковал. Даже если буду знать, что это будет не то, что я хочу. Почему? Потому что белорусский народ должен пройти то, что он должен пройти. Лучше сейчас, без войны, хуже, если нам эту войну подкинут».