Այն տանը, որտեղ ապրում ենք, փոխանակ փորձենք պահպանել և ավելի գեղեցիկ դարձնենք, ամեն նոր եկող դնում, ամբողջը քանդում է, փորձում է նոր տուն կառուցել, այդպես չի կարելի:  Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց  բեմադրիչ, դերասան, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ Դավիթ Հակոբյանը:
«Ես ատում եմ հեղափոխությունները, որովհետև ես խորապես համոզված եմ, որ ինչպես Դոստոևսկին է ասում՝ անիմաստ է, նույնիսկ ամենաառաջադիմական հեղափոխությունը, եթե դրա պատճառով թափվել է գոնե մեկ երեխայի արցունք. ինձ համար անիմաստ է: Անգլիան բոլոր ժողովրդների վզին հեղափոխություն է փաթաթում, բայց իր երկրում երբեք հեղափոխություն չարեց»,-ասաց նա:
Հակոբյանի  կարծիքով` առաջացած խնդիրները նոր չեն և սկսվել են դեռ 1918 թվականից, երբ հայը մեծ իմաստություն չունեցավ՝ պաշտպանելու 64 հազար կմ քառակուսի տարածքը և պատերազմելուց, տարածքներ կորցնելու հետո հասկացան, որ բոլշևիկների դեմ պայքարել չեն կարող:
«Աշխարհում ամենակարևոր բանը ձևն է․ ես դերասան եմ, ես դրանում վստահ եմ, եկեղեցու ձևը հանենք՝ եկեղեցին անիմաստ կդառնա, այն, ինչ շատերն ասում են՝ եկեղեցու գաղափարն է հետաքրքիր, ոչ եկեղեցու գաղափարը հետաքրքիր չէ, գաղափարը ես եմ, իմ մեջ է, ես չպետք է եկեղեցի գնամ, որ էդ գաղափարին տիրանամ, եկեղեցին է իմ մեջ: Իսկ գերխնդիրը ո՞րն է.  պահպանել «իմ մեջը», ոչ թե գաղափարը: Այսօր այդ գաղափարը հաղթել է, որովհետև հպարտորեն է պարտվել»,-ասաց նա:
Արտիստը նշեց, որ ռազմական գործիչ չէ, չի կարող ռազմական գնահատական տալ, սակայն գիտի՝ խաբվել ենք, ռազմի դաշտում չենք պարտվել:
«Եթե իմ կոչը լսել եք, ապա գիտեք, որ իմ կոչը պարզապես կռվելու կոչ չէր, ոչ, ես շատ պարզ ասել եմ, որ պետք է Աստծուց ուժ խնդրես, որ դիմանաս այն ամենին, ինչն ի վիճակի ես փոխելու ու փոխես, բայց ամենակարևորն էլ պետք է ուզես՝ իմաստություն, որ այդ ամենն իրարից տարբերես: Ուրեմն, մենք իմաստություն չունեցանք, բայց փաստորեն մենք ուժ ունեցանք: 15 օրից ավել թուրքը ոչ մի մետր առաջ չի եկել, ուրեմն, մենք ուժեղ էինք, չէ՞, բայց էդ ուժը խնայել էր պետք, որովհետև այդ ուժը միայն ոգին չէր, այդ ուժը սնել էր պետք, այդ ուժին տիրություն անել էր պետք, ոչ թե հույսներս դնեինք 18 տարեկանի քաջության վրա, քաջաբար զոհվելու վրա, չի կարելի, մենք ավելորդ գլուխներ չունեինք ջարդելու համար: Իմաստնություն չունեցանք, պարտվել է քաղաքական էլիտան, ռազմաքաղաքական էլիտան, մենք չենք պարտվել»:
Նրա խոսքով՝ չէր կարելի խառնվել այնտեղ, որտեղից գաղափար չունես. «Շատ դժվար ժամանակներ են, բայց վստահ է, որ սա ամենադժվարը չէ և պետք է մեր մեջ ուժ գտնենք, մեր ներսը նայենք և այն ինչ չենք կարող անել, ասենք՝ չենք կարող: Պարզապես ուզում եմ ներողություն խնդրել ինձնից հետո եկած սերնդին, որ չկարողացանք ապահովել մեր սերնդի խաղաղությունը, նորից թողեցինք իրանց վզին, չբաշարեցինք, մեղավոր ենք բոլորս, բայց պետք է նամուս ունենալ ու սա խոստովանել, լուրջ որոշում կայացնել, թե չէ, կառչած մնալ ինչ-որ դատարկ իդեաներից ոչ մի նշանակություն չունի»:

Вместо того, чтобы пытаться сохранить дом, в котором мы живем, и сделать его красивее, каждый пришедший разрушает все, пытается построить новый дом. Так нельзя. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами режиссер, актер, заслуженный артист РА Давид Акопян.
«Я ненавижу революции, потому что глубоко убежден, что, как говорит Достоевский, даже самая прогрессивная революция бессмысленна, если хотя бы один ребенок пролил слезы из-за нее. Для меня это бессмысленно. Англия навязывает революцию всем народам, но в этой стране никогда не было революции», - сказал он.
По словам Акопяна, возникшие проблемы не новы: они начались в 1918 году, когда у армян не хватило мудрости защищать территорию в 64 000 квадратных километров; после войны, потеряв территории, они поняли, что не могут бороться с большевиками.
Артист упомянул, что он не военный деятель и не может дать военную оценку, но он знает, что нас обманули, мы не проиграли на поле боя.
«Если вы слышали мой призыв, вы знаете, что мой призыв был не просто призывом к борьбе, нет, я очень ясно сказал, что вы должны просить у Бога силы вынести все, что вы не можете изменить, и изменить то, что можете. Но, что самое главное – нужно просить у Бога мудрости, чтобы отличить одно от другого. Итак, у нас не было мудрости, но у нас была сила. Турок не продвигался более 15 дней, так что мы были сильны, не так ли? Но эту силу нужно было беречь, питать, следить за ней, а не рассчитывать на храбрость 18-летних и на их готовность храбро пасть в бою. Нельзя так, у нас нет лишних голов, чтобы их можно было ломать. У нас не было мудрости. Мы не проиграли, проиграли политическая и военно-политическая элита».
По его словам, не стоит вмешиваться в вопросы, в которых не разбираешься.
«Сейчас очень тяжелые времена, но я уверен, что это еще не самое трудное. Мы должны найти в себе силы, заглянуть внутрь себя, и если мы что-то не можем сделать, сказать, что не можем. Я просто хочу извиниться перед следующим поколением за то, что мы не смогли обеспечить ему мир, мы снова оставили эту проблему им, юмы все виноваты, но мы должны иметь честь и признать это, потом принять серьезное решение, а не цепляться за чьи-то пустые идеи, не имеющие никакого значения».