Արեւելյան ռազմական օկրուգի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանումը (ՀՆԲՍ) օգնություն է ցուցաբերում տեղի բնակչությանը Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտ քաղաքում: Այս մասին հայտնում են ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Օրվա ընթացքում ռուս ռազմական բուժաշխատողներն ընդունել են մոտ 40 տեղի բնակչի: Խորհրդատվություն, զննում եւ որակյալ բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել թերապեւտների, վիրաբույժների եւ պրոֆիլային այլ մասնագետների կողմից: Ստեփանակերտի քաղաքային հիվանդանոցում անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներն օգնություն են ցուցաբերբել իրենց գործընկերներին վերակենդանացման բաժանմունքի ծանր հիվանդների հետ աշխատանքում:
Ավելի վաղ ՀՆԲՍ-ի ստորաբաժանումները Իլ-76 ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներով տեղափոխվել էին Խաբարովսկ քաղաքի օդանավակայաններից դեպի Երեւան եւ շարասյան կազմում 300 կիլոմետրանոց անցում էին կատարել Երեւանից Ստեփանակերտ: ՀՆԲՍ-ի առաջին ստորաբաժանմա կազմում Ստեփանակերտ էր ժամանել ավելի քան 60 բժշկական մասնագետ, այդ թվում` ռազմական վիրաբույժներ, անեսթեզիոլոգ--ռեանիմատոլոգներ, թերապեւտներ եւ համաճարակաբաններ: Նախօրեին սկսվել էր երկրորդ ռազմական հիվանդանոցի տեղակայումը Մարդակերտ բնակավայրում:

Медицинский отряд специального назначения (МОСН) Восточного военного округа оказывает помощь местному населению в столице Нагорного Карабаха – городе Степанакерт. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РФ. В течение дня российские военные медики приняли около 40 местных жителей. Консультирование, осмотр и квалифицированная медицинская помощь оказывались терапевтами, хирургами и другими профильными специалистами. Также в городской больнице г. Степанакерта врачи анестезиологи-реаниматологи оказывали помощь своим коллегам в работе с тяжелым пациентами в реанимационном отделении.
Ранее подразделения МОСН были переброшены самолётами военно-транспортной авиации Ил-76 с аэродромов города Хабаровск в Республику Ереван и совершили суточный 300-километровый переход на технике в составе колонны из Еревана в Степанакерт. В составе первого подразделения МОСН в Степанакерт прибыли свыше 60 медицинских специалистов, в том числе военные хирурги, анестезиологи-реаниматологи, терапевты и эпидемиологи. Накануне началось развертывание второго военного госпиталя в населенном пункте Мардакерт.