Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության առիթով ինչ-որ մարդիկ շրջանառության մեջ են դնում «Մեղրիի միջանցք» հասկացությունը: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին, իր ուղերձում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ուղերձի այդ հատվածում նա նշել է. «Ուզում եմ բոլորիդ ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ հայտարարության մեջ ո՜չ «Մեղրի» բառ կա, ո՜չ էլ «Միջանցք» բառ։ «Միջանցք» բառ կա Լաչինի կապակցությամբ։ Նկատի ունեմ՝ Մեղրիի մասով «Միջանցք» հասկացություն չկա:
Կա այլ բան՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում:
Եթե մենք ապագայի մասին պիտի մտածենք, ուրեմն պետք է մտածենք տնտեսական կյանքում նոր գործոններ ի հայտ գալու հնարավորության մասին: Արդյոք մեր տնտեսության մեջ էական բան կփոխի՞ Հայաստան-Ռուսաստան եւ Հայաստան-Իրան երկաթուղային կապի վերականգնումը: Կարծում եմ՝ այո: Եթե այս համատեքստում ենք դիտարկում հարցը, պատկերը այլ կերպ է երեւում: Բայց հիմա, ինչպես ասացի, շատ ավելի հրատապ խնդիրներ կան լուծելու»:

В трехстороннем заявлении нет слов «Мегри» и «коридор». Об этом в ходе своего послания к народу заявил 5 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя термин «Мегринский коридор», который был распространен после трехстороннего заявления, подписанного 9 ноября лидерами России, Армении и Азербайджана.
Премьер в частности заявил:
«По поводу заявления 9 ноября: некоторые распространяют понятие «Мегринский коридор». В заявлении нет ни слова «Мегри», ни слова «коридор». Слово «коридор» упоминается в связи с Лачином. Что касается Мегри, то здесь нет понятия «коридор», а есть другое - «разблокирование транспортной инфраструктуры». Если мы хотим смотреть в будущее, мы должны задуматься о возможности появления новых факторов в экономической жизни. Изменит ли существенно что-либо в нашей экономике восстановление железнодорожного сообщения Армения-Россия и Армения-Иран? Думаю - да. Если мы посмотрим на проблему в этом контексте, картина предстанет иначе. Но сейчас есть гораздо более насущные вопросы, которые нам необходимо решить», - сказал Пашинян.