Huawei-ի նոր օպերացիոն համակարգը հիմնված է Android-ի վրա, հայտնում է XDA Developers պարբերականը:
Պորտալի լրագրողները ուշադրություն են դարձրել Չինաստանից բլոգերի տեսանյութի վրա, որը Hello World հավելված է ստեղծել սմարթֆոնների ՕՀ-ի ստուգման համար: Երբ նա ծրագիրը գործարկել է HarmonyOS 2.0 բետա տարբերակի կառավարմամբ սարքում, օպերացիոն համակարգը համատեղելիության խնդրի վերաբերյալ սխալ է բերել: Օգտատերը նկատել է, որ համանման սխալ է հայտնվում Android-ի ՕՀ-ի դեպքում, մասնավորապես՝ Kitkat 4.4.4-ի, որը թողարկվել է դեռեւս 2013 թվականին: Մասնագետը հանգել է այն եզրակացության, որ Huawei-ի օպերացիոն համակարգը հիմնված է Android-ի հին տարբերակի վրա:
XDA Developers-ի հեղինակները հաստատել են բլոգերի կռահումը՝ ստուգելու համար կոմպիլյացիա կատարելով եւ HarmonyOS-ի վիտուալ տարբերակի վրա տեղադրելով նման հավելված: Պարզվել է, որ ՕՀ-ի պատճենման մեջ մերկացվածը բերում է Android-ի հին տարբերակների համանման սխալը: «Սխալի մասին հաղորդագրությունը ճշգրիտ նույնն է՝ այն բացառությամբ, որ նրանք Android բառը փոխարինել են HarmonyOS-ով»,- նշել են լրագրողները:
Հաղորդագրության մեջ նշված է, որ HarmonyOS-ն ունի բազմաթիվ բաղադրիչներ, ուստի առայժմ դժվար է միանշանակ եզրակացություն կատարել: Մասնագետները, սակայն, գրեթե չեն կասկածում Google-ից ՕՀ որոշ գործառույթների պատճենմանը: Լրագրողները դիմել են Huawei-ին, բայց օպերատիվ պատասխան չեն ստացել:

Новая операционная система от Huawei базируется на Android, сообщает издание XDA Developers.
Журналисты портала обратили внимание на видео блогера из Китая, который создал приложение Hello World для проверки ОС смартфонов. После того, как он запустил программу на устройстве под управлением бета-версии HarmonyOS 2.0, операционная система выдала ошибку о проблеме совместимости. Пользователь заметил, что аналогичная ошибка появляется на ОС Android, в частности, Kitkat 4.4.4, выпущенной еще в 2013 году. Специалист сделал вывод, что операционная система от Huawei основана на старой версии Android.
Авторы XDA Developers подтвердили догадки блогера, скомпилировав и установив на виртуальную версию HarmonyOS похожее приложение для проверки. Выяснилось, что уличенная в копировании ОС выдает аналогичную устаревшим версиям Android ошибку. «Сообщение об ошибке точь-в-точь такое же за исключением того, что они заменили слово Android на HarmonyOS», — отметили журналисты.
В сообщении говорится, что HarmonyOS имеет множество компонентов, поэтому однозначный вывод пока сделать сложно. Однако специалисты почти не сомневаются в копировании некоторых функций ОС от Google. Журналисты обратились к Huawei, но не получили оперативного ответа.