Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն փետրվարի 8-ին պետք է դատարան ներկայանա այն բանից հետո, երբ կոռուպցիայի գործով նրա հանդեպ դատավարությունը կարանտինի պատճառով հետաձգվել էր, հայտնում է AFP-ն:
Կաշառքի, խարդախության եւ վստահության չարաշահման գործով Նեթանյահուի դատավարությունը սկսվել էր անցած տարվա մայիսին, եւ վարչապետը հեռացվել էր հետագա նիստերից, քանի որ նրա փաստաբանները ավելի շատ ժամանակ էին պահանջել ապացույցներին ծանոթանալու համար:
Իսրայելի վարչապետը պետք է դատարան ներկայանար հունվարի 13-ին՝ մեղադրանքներին պաշտոնական պատասխան տալու համար, բայց նիստը հետաձգվել է Covid-19 համավարակի հետ կապված կարանտինի պատճառով:
Դեկտեմբերին Իսրայելը համապետական համավարակի սկսվելուց հետո սահմանել է երրորդ համապետական կարանտինը, սակայն ուրբաթ օրը խստացրել է սահմանափակումները: Ներկայումս կարանտինի ավարտը նշանակված է հունվարի 21-ին:
71-ամյա Նեթանյահուն Իսրայելի ամենաերկար պաշտոնավարած վարչապետն է երկրի պատմության մեջ եւ առաջինը, ով մեղադրվում է պաշտոնավարման ընթացքում:
Վարչապետը, որը պետք է վերընտրվի մարտին, ասում է, որ իրեն առաջադրված մեղադրանքները վհուկների որսի մի մասն են՝ իրեն պաշտոնանկ անելու համար:
Մեղադրող կողմը հավաքել է ավելի քան 300 վկայի՝ իր պնդումները հաստատելու համար: Դատախազները պնդում են, որ Նեթանյահուն ոչ պատշաճ նվերներ է ընդունել եւ փորձել է անօրինական կերպով առեւտրի առարկա դարձնել մեդիամագնատների ծառայությունները՝ դրական լուսաբանման դիմաց:

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu is to appear in court on February 8 after his trial for corruption was delayed due to a novel coronavirus lockdown, judges said on Monday, AFP reported.
Netanyahu's trial for bribery, fraud and breach of trust began last May, with the premier being excused from subsequent hearings as his lawyers argued for more time to review prosecution evidence.
The Israeli premier was due to be in court on January 13 for the presentation of his formal response to the charges, but the hearing was postponed in the face of a lockdown to combat the spread of Covid-19.
Israel last month imposed its third national lockdown since the start of the pandemic, but tightened the restrictions on Friday after the daily caseload remained high.
The end of the lockdown is currently set for January 21.
Netanyahu, 71, is the longest-serving prime minister in Israeli history and the first to be indicted while in office.
The premier, who is facing re-election in March, says the charges against him are part of a witch-hunt to drive him from office.
The prosecution has assembled more than 300 witnesses to back its allegations.
They say Benjamin Netanyahu accepted improper gifts and sought to illegally trade favors with media moguls in exchange for positive coverage.