Իտալիայի հարավային Լամեցիա Տերմե քաղաքում սկսված մեծ դատավարության ժամանակ դատարանի առջեւ են կանգնել «Նդրանգետա» մաֆիոզ կլանի 355 անդամներ եւ նրանց հետ կապված կոռումպացված պաշտոնյաներ, գործարարներ ու փաստաբաններ, հաղորդում է BBC- ն:
Նրանց մեղադրում են բազմաթիվ բռնի եւ աղմկահարույց հանցագործությունների մեջ՝ սպանություն, թմրանյութերի վաճառք, ռեկետ, փողերի լվացում, կաշառք եւ պաշտոնի չարաշահում, որոնք տեղի են ունեցել 1990-2019թթ․։ Նախնական լսումների ընթացքում ամբաստանյալների ցուցակը կարդալու համար երեք ժամ է պահանջվել: Եւս 92 մարդ իրեն մեղավոր է ճանաչել եւ կդատվի պարզեցված կարգով:
Դատավարության գլխավոր հերոսը՝ Իտալիայում հայտնի 62-ամյա դատախազ Նիկոլա Գրատտերին է: Նա իր կյանքի մեծ մասն անցկացրել է պետության պաշտպանությամբ: Գրատերիի գլխավորությամբ երկարատեւ հետաքննությունը ավարտվել է 2019-ի դեկտեմբերին՝ Իտալիայում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում եւ Բուլղարիայում զանգվածային ձերբակալություններով: «Ես մեծացել եմ մաֆիայի կողմից ղեկավարվող տարածքում»,- ասել է նա AFP-ին: - Ավտոստոպով դպրոց գնալիս ես պարբերաբար ճանապարհի եզրին տեսնում էի սպանված մարդկանց, իսկ ինձ հետ նույն դասարանում էր սովորում բոլորին հայտնի մաֆիոզի որդին: Իմ մանկության ընկերներից շատերը ավազակ դարձան, բայց երբ ես մեծացա, որոշեցի, որ պետք է պայքարել դրա դեմ»:
Հիմնական թիրախը «Նդրանգետա»-ի ամենահզոր կլաններից մեկն է՝ Մանչոզո ընտանիքը: Ամբաստանյալի աթոռին է հայտնվել նրա գլուխը՝ 66-ամյա «Հորեղբայր» Լուիջի Մանչոզոն եւ նրա ձեռքի տակ գտնվող «Գայլ», «Չաղ» եւ «Շեկլիկ» մականուններով անձինք:
Դատը տեղի է ունենում հատուկ վերափոխված եւ ամրացված հսկայական դահլիճում եւ կտեւի մեկից երկու տարի: Պետք է լսեն ավելի քան 900 վկաների, այդ թվում՝ 58 նախկին մաֆիոզների՝ աննախադեպ թիվ, հաշվի առնելով «լռության օրենքը», եւ ուսումնասիրեն բազմաթիվ փաստաթղթեր եւ փորձաքննությունների նյութեր:
Այս մեծության վերջին դատավարությունը Իտալիայում տեղի է ունեցել 1986-1987 թվականներին եւ ավարտվել է Սիցիլիական «Կոզա Նոստրա»-ի 338 մասնակիցների դատապարտմամբ: Դատախազներ Ջnիովանի Ֆալկոնեն եւ Պաոլո Բորսելինոն հետագայում մաֆիայի վրեժի զոհ են դարձել։
«Նդրանգետան» (հունարեն «քաջություն» բառից) գործում է Կալաբրիա նահանգում՝ իտալական «կոշիկի ծայրին»: Այն ավելի քիչ է հայտնի, քան «Կոզա Նոստրան» եւ նեապոլիտանական «Կամորան», բայց, ըստ մասնագետների, դրանց ոչնչով չի զիջում:
Լամեցիա-Տերմե ծովափնյա հանգստավայրը, որտեղ տեղի է ունենում դատավարությունը, համարվում է «Նդրանգետան»-ի ոչ պաշտոնական մայրաքաղաքը, այստեղ բարձր է բռնության հանցագործությունների մակարդակը։
Ըստ Գրատերիի, «Նդրանգետան» բաղկացած է շուրջ 150 «ընտանիքից», որոնց ենթարկվում են մոտ 6000 «բրիգադիրներ» եւ շարքային զինյալներ: Հաշվի առնելով Իտալիայում եւ այլ երկրներում հանցակիցներին, որոնք այս կամ այն կերպ ներգրավված են «Նդրանգետա»-ի գործունեության մեջ, մարդկանց թիվը գնահատվում է 20 000: «Նրանք ունեն նույնպիսի բրգաձեւ կառուցվածք»,- ասել է Գրատերին France-Presse-ին տված հարցազրույցում:

355 участников криминального синдиката «Ндрангета» и связанных с ним коррумпированных чиновников, бизнесменов и юристов предстали перед судом на грандиозном процессе, открывшемся в городе Ламеция-Терме на юге Италии, передает BBC
Их обвиняют в многочисленных насильственных и «беловоротничковых» преступлениях - убийствах, наркоторговле, рэкете, отмывании денег, даче и получении взяток и злоупотреблении должностными полномочиями, - совершенных с 1990-х по 2019 год. Во время предварительных слушаний на зачитывание списка подсудимых ушло три часа. Еще 92 человека признали вину и будут судимы в упрощенном порядке.
Главный герой процесса - знаменитый в Италии 62-летний прокурор Никола Граттери. Большую часть жизни он провел под государственной охраной. Долгое расследование, которым руководил Граттери, завершилось в декабре 2019 года массовыми арестами в Италии, Германии, Швейцарии и Болгарии. «Я вырос в местности, где правила мафия, - рассказал он агентству Франс пресс. - Добираясь автостопом в школу, я периодически видел убитых людей на обочине, а в одном классе со мной учился сын всем известного мафиозо. Многие мои детские приятели стали бандитами, ну а я, когда вырос, решил, что надо с этим бороться».
Главной мишенью оказался один из наиболее могущественных кланов «Ндрангеты», семья Манчозо. На скамье подсудимых оказался ее глава, 66-летний «Дядюшка» Луиджи Манчозо, и его подручные с кличками вроде "Волк", "Толстяк" и "Блондинчик".
Суд проходит в специально переоборудованном и укрепленном огромном зале и продлится от одного до двух лет. Предстоит заслушать более 900 свидетелей, в том числе 58 бывших мафиози - небывалое количество, учитывая «закон молчания» - и изучить множество документов и материалов экспертиз.
Последний по времени процесс такого масштаба состоялся в Италии в 1986-1987 годах и завершился осуждением 338 участников сицилийской «Коза Ностры». Прокуроры Джованни Фальконе и Паоло Борселино впоследствии пали жертвами мести мафиози.
«Ндрангета» (от греческого слова "доблесть") действует в провинции Калабрия на «носке» итальянского «сапога». Она меньше на слуху, чем «Коза Ностра» и неаполитанская «Каморра», но, по мнению экспертов, как минимум им не уступает.
Специалисты считают «Ндрангету» ответственной за ввоз большей части кокаина в Европу и оценивают ее ежегодный доход в 50 миллиардов евро. Связи «Ндрангеты» простираются далеко за пределы Италии.
Наряду с наркоторговлей и взиманием мзды с предпринимателей важной сферой ее деятельности с позапрошлого века является ростовщичество. Через подставных лиц и компании мафиози инвестируют в легальный бизнес.
По данным властей, «Ндрангета» в той или иной мере контролирует практически все области жизни в Калабрии, включая здравоохранение и похоронное дело, и в значительной степени коррумпировала местную судебную систему и муниципалитеты.
Приморский курорт Ламеция-Терме, где проходит суд, считается неофициальной столицей «Ндрангеты», здесь высок уровень насильственной преступности.
По данным Граттери, «Ндрангета» состоит из примерно 150 «семей», которым подчиняется порядка 6 тысяч «бригадиров» и рядовых боевиков. С учетом сообщников в Италии и других странах число людей, тем или иным образом вовлеченных в деятельность «Ндрангеты», оценивается в 20 тысяч. «У них такая же пирамидальная структура, как в бизнесе, в транснациональной компании», - заявил Граттери в интервью агентству Франс пресс.