Հունաստանի արտգործնախարար Նիկոս Դենդիասը հույս է հայտնել, որ Թուրքիան դրական մոտեցում կունենա հաջորդ շաբաթ նախատեսված հանդիպմանը, որի նպատակն է վերսկսել տարածքային վեճի շուրջ երկարատեւ բաց բանակցությունները, հաղորդում է Reuters-ը:
Երկու հարեւան երկրները բանակցությունների 60 փուլ են անցկացրել 2002 եւ 2016 թվականների ընթացքում, սակայն անցյալ տարի նախատեսվում էր վերսկսել քննարկումները Անկարայի կողմից վիճելի ջրեր ուղարկված հետախուզող նավի եւ քննարկվող թեմաների շուրջ տարաձայնությունների մասին:
«Միակ ճիշտ բանը Աթենքի դրական մոտեցումն է: Հուսով եմ, որ թուրքական կողմը կգա այդ բանակցություններին նույն ոգով»,- Efimerida Ton Syntakton թերթին տված հարցազրույցում ասել է Նիկոս Դենդիասը:
Նա ասել է, որ հետազոտական բանակցությունները, որոնք դադարեցվել էին 2016-ի մարտին, բանակցություններ չեն եղել, այլ նպատակ ունեին պարզելու, թե կա արդյոք բավարար կոնվերգենցիա ապագա բանակցությունների համար միայն մեկ կոնկրետ խնդրի շուրջ:
«Ես ուզում եմ հստակեցնել, որ թեման միջազգային իրավունքի հիման վրա բացառիկ տնտեսական գոտու եւ մայրցամաքային շերտի սահմանազատումն է Էգեյան ծովում եւ արեւելյան Միջերկրական ծովում»,- ասել է Հունաստանի արտգործնախարարը:
Եթե բանակցությունները սկսվեին փորձնական հանդիպումներից հետո, բայց երկու կողմերը դեռ չկարողանային համաձայնության գալ, ապա նրանք ստիպված կլինեին համաձայնեցնել տեքստը, որպեսզի հարցը փոխանցեն Հաագայի միջազգային դատարան, հավելել է նա:
Այն դեպքում, երբ Աթենքը ցանկանում է դիտարկել միայն Էգեյան ծովում եւ արեւելյան Միջերկրական ծովում գոտիների սահմանազատումը, Անկարան ասում է, որ բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն, ներառյալ օդային տարածքը եւ Էգեյան ծովում որոշ հունական կղզիների կարգավիճակը:
«Հետախուզության շուրջ բանակցությունների ընթացքում կղզիների ապառազմականացումը չի քննարկվի: Ոչ մի քննարկում այն հարցի շուրջ, որը կապ ունի ազգային ինքնիշխանության հետ»,- թերթին ասել է Դենդիասը:

The two neighboring countries held 60 rounds of talks between 2002 and 2016, but last year it was planned to reopen discussions about the exploration vessel sent by Ankara to the disputed waters and about disagreements on the topics to be discussed.
“The only sure thing is the positive approach of Athens. I hope the Turkish side will come to these talks in the same spirit,” Nikos Dendias told the Efimerida Ton Syntakton newspaper in an interview.
The FM said the exploratory talks, which were halted in March 2016, were not negotiations but aimed to discover whether there was enough convergence for possible future negotiations on just one specific issue.
“I want to be clear, that (subject) is the demarcation of the exclusive economic zone and continental shelf in the Aegean and the eastern Mediterranean on the basis of international law,” Dendias was quoted as saying.
He added that if negotiations did begin after the exploratory talks but the two sides were still unable to reach a deal, they would have to agree on a text to refer the issue to the International Court in The Hague.
While Athens only wants to consider the demarcation of maritime zones in the Aegean Sea and the Eastern Mediterranean, Ankara says all issues must be resolved, including airspace and the status of some Greek islands in the Aegean Sea.
“In the exploratory talks there will be no discussion on demilitarising islands. No discussion on an issue that has to do with national sovereignty,” Dendias told the newspaper.