ԱՄՆ-ը ծրագրում է փոխել Թրամփի վարչակազմի «վիշապային» մոտեցումը ներգաղթի նկատմամբ՝ միաժամանակ աշխատելով ներգաղթի հիմնական պատճառները վերացնելուն ուղղված քաղաքականության ուղղությամբ, շաբաթ օրը Սպիտակ տանը Մեքսիկայի իր գործընկերոջը ասել է նախագահ Ջո Բայդենը, հաղորդում է Reuters-ը:
Ուրբաթ օրը Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորի հետ զրույցում Բայդենը շարադրել է օրինական ներգաղթի ուղիներ ստեղծելու եւ ապաստանի գործընթացը բարելավելու իր ծրագիրը, ասվում է Սպիտակ տան կողմից թողարկված զրույցի վերաբերյալ զեկույցում:
Առաջնահերթությունները ներառում են «նախորդ վարչակազմի ներգաղթի վիշապային քաղաքականության փոփոխությունը»,- ասել են Սպիտակ տանը:
Երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են միասին աշխատել ապօրինի միգրացիան կրճատելու ուղղությամբ, ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
Մեքսիկան պետք է կարեւոր դեր խաղա Բայդենի միգրացիոն բարեփոխումների ծրագրերում: Այս ամսվա սկզբին Մեքսիկան օգնել է համակարգել Կենտրոնական Ամերիկայի ջանքերը՝ Միացյալ Նահանգներ մեկնող միգրանտների մեծ քարավանը զսպելու համար:
Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարարությունը նաեւ հայտնել է, որ Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ է սկսել Բայդենի կողմից ստորագրված COVID-19 հրամանի շուրջ, որով նախատեսվում է ավելի խիստ առողջապահական արձանագրություններ ստեղծել ԱՄՆ մուտք գործող անձանց համար:

The United States plans to reverse the Trump administration’s “draconian” immigration approach while working on policies addressing the causes of migration, President Joe Biden told his Mexican counterpart, the White House said on Saturday, Reuters reported.
In a Friday call with Mexican President Andrés Manuel López Obrador, Biden outlined his plan to create new legal pathways for immigration and improve the process for people requesting asylum, according to an account of the call released by the White House.
Priorities include “reversing the previous administration’s draconian immigration policies,” the White House said.
The two leaders agreed to work together towards reducing “irregular migration,” the White House release said.
Mexico has a major role to play in Biden’s plans for immigration reform. Earlier this month, Mexico helped coordinate efforts in Central America to contain a large caravan of migrants heading for the United States.
Mexico’s Foreign Ministry also said it had begun talks with Washington about a COVID-19-related order signed by Biden to establish firmer health protocols for people entering U.S. territory.