ԱՄՆ-ը ծրագրում է փոխել Թրամփի վարչակազմի «վիշապային» մոտեցումը ներգաղթի նկատմամբ՝ միաժամանակ աշխատելով ներգաղթի հիմնական պատճառները վերացնելուն ուղղված քաղաքականության ուղղությամբ, շաբաթ օրը Սպիտակ տանը Մեքսիկայի իր գործընկերոջը ասել է նախագահ Ջո Բայդենը, հաղորդում է Reuters-ը:
Ուրբաթ օրը Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորի հետ զրույցում Բայդենը շարադրել է օրինական ներգաղթի ուղիներ ստեղծելու եւ ապաստանի գործընթացը բարելավելու իր ծրագիրը, ասվում է Սպիտակ տան կողմից թողարկված զրույցի վերաբերյալ զեկույցում:
Առաջնահերթությունները ներառում են «նախորդ վարչակազմի ներգաղթի վիշապային քաղաքականության փոփոխությունը»,- ասել են Սպիտակ տանը:
Երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են միասին աշխատել ապօրինի միգրացիան կրճատելու ուղղությամբ, ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
Մեքսիկան պետք է կարեւոր դեր խաղա Բայդենի միգրացիոն բարեփոխումների ծրագրերում: Այս ամսվա սկզբին Մեքսիկան օգնել է համակարգել Կենտրոնական Ամերիկայի ջանքերը՝ Միացյալ Նահանգներ մեկնող միգրանտների մեծ քարավանը զսպելու համար:
Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարարությունը նաեւ հայտնել է, որ Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ է սկսել Բայդենի կողմից ստորագրված COVID-19 հրամանի շուրջ, որով նախատեսվում է ավելի խիստ առողջապահական արձանագրություններ ստեղծել ԱՄՆ մուտք գործող անձանց համար:

США планируют планируют изменить «драконовский» подход администрации Трампа к иммиграции, одновременно работая над политикой, направленной на устранение причин иммиграции, заявил в субботу президент Джо Байден своему мексиканскому коллеге, заявили в Белом доме, передает Reuters
В ходе беседы в пятницу с президентом Мексики Андресом Мануэлем Лопесом Обрадором Байден изложил свой план по созданию новых легальных путей иммиграции и улучшению процесса рассмотрения ходатайств о предоставлении убежища, согласно отчету о разговоре, опубликованному Белым домом.
Приоритеты включают в себя «изменение драконовской иммиграционной политики предыдущей администрации», заявил Белый дом.
Лидеры двух стран договорились о совместной работе по сокращению нелегальной миграции, говорится в сообщении Белого дома.
Мексика должна сыграть важную роль в планах Байдена по миграционной реформе. Ранее в этом месяце Мексика помогла скоординировать усилия в Центральной Америке по сдерживанию большого каравана мигрантов, направляющихся в Соединенные Штаты.
МИД Мексики также заявил, что он начал переговоры с Вашингтоном о приказе, связанном с COVID-19, подписанном Байденом, чтобы установить более жесткие протоколы в области здравоохранения для людей, въезжающих на территорию США.