Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում չարտոնված ցույցերի մասին ԱՄՆ դեսպանատան հրապարակումները զուտ միջամտություն են երկրի ներքին գործերին, հաղորդում է MK-ն:
«Սոլովյով LIVE» YouTube-ալիքի եթերում գերատեսչության խոսնակը նշել է, որ ԱՄՆ դեսպանատան դիվանագետները այս հրապարակումների կապակցությամբ այժմ կկանչվեն ՌԴ ԱԳՆ:
Նրա խոսքով՝ ամերիկացի դիվանագետները կպատմեն, «ինչպես կարող էին նման բան մտածել»: Զախարովան հիշեցրել է, որ ԱՄՆ դեսպանատունը «ոչ միայն տպել է երթուղու քարտեզը» ապօրինի գործողությունների համար: Նրա խոսքով՝ իրենք «մի բառակապակցություն են խցկել այն մասին, որ դեպի Կրեմլ երթ է լինելու»:
Զախարովան պնդում է, որ այս փաստը «ընդհանուր առմամբ դուրս է գալիս ցանկացած սահմաններից»: Նա չի հասկանում, արդյոք դա խթա՞ն է, մարտահրավե՞ր, ուղեցու՞յց, թե՞ հրահրում։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել էր `չարտոնված ցույցերի մասին գործողությունների մասին ԱՄՆ դեսպանության հրապարակումներին: Մոսկվան նշում է, որ արմատական տարրերին հրահրելու փորձերը բացասական հետեւանքներ կունենան երկկողմ հարաբերությունների համար:

Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что публикации посольства США в Москве о несогласованных акциях в РФ являются чистой воды вмешательством во внутренние дела страны, сообщает МК.
В эфире YouTube-канала «Соловьев LIVE» спикер ведомства отметила, что Дипломаты посольства США в Москве теперь будут вызваны в МИД в связи с этими публикациями.
По ее словам, американские дипломаты расскажут, «как им это все в голову пришло». Захарова напомнила, что посольство США «не только карту маршрутов печатали» для незаконных акций. По ее словам, они также «ввинтили туда фразу относительно того, что будет поход на Кремль».
Захарова утверждает, что этот факт «вообще выходит за какие-либо рамки». Она не понимает, является ли это мотивацией, призывом, инструкцией, или науськиванием.
Ранее министерство иностранных дел России отреагировало на публикации посольства США о несогласованных акциях. Москва отмечает, что попытки подстрекать радикальные элементы будут иметь негативные последствия для двусторонних отношений.