Նախատեսվում է օրենսդրական փոփոխություններ իրականացնել եւ խստացնել տնտեսվարող սուբյեկտներին ջրօգտագործման թույլտվություններ տրամադրելու պայմանները: Այս մասին հունվարի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը:
Ձկնաբուծության եւ փոքր հիդրոէլեկտրակայանների շահագործման ոլորտներում, ըստ նրա, շատ լուրջ «ստվերային» եւ օրենսդրական բացեր կան:
«Տնտեսվարող սուբյեկտները գերշահույթ ստանալու համար հաճախ չարաշահում են այդ «հնարավորությունները»»,- նշեց նա:
Պետրոսյանը պարզաբանեց, որ նախարարությունը մտադիր է բարեփոխումներ իրականացնել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման ոլորտում (ՇՄԱԳ), որոնք ուղղված կլինեն վերահսկողության ուժեղացմանը պետության կողմից:
«Բացի այդ, շատ կարեւոր է կանխել նոր լքված պոչամբարների (Հայաստանում հայտնաբերվել է այդպիսի 50 պոչամբար), ինչպես նաեւ լքված հանքերի հայտնվելը»,- շեշտեց նախարարը:

Предусматривается осуществить законодательные изменения и ужесточить условия выдачи хозсубъектам разрешения на водопользование. Об этом на встрече с журналистами 26 января заявил министр окружающей среды Армении Романос Петросян.
В сферах рыбоводства и эксплуатации малых ГЭС, по его словам, существуют очень серьезная «тень» и законодательные лазейки.
«Хозсубъекты для получения сверхприбыли часто злоупотребляют этими «возможностями»,- отметил он.
Петросян пояснил, что Министерство намерено заняться реформами в сфере оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС), направленными на усиление контроля со стороны государства.
«Кроме того, очень важно не допустить появления новых заброшенных хвостохранилищ (в Армении их выявлено 50), а также заброшенных рудников», - подчеркнул министр.