ԱՄՆ արեւելյան ափին տեղի է ունեցել ուժգին փոթորիկ, ինչը հանգեցրել է դպրոցների, պատվաստման կետերի փակման եւ քաղաքացիների տեղաշարժման սահմանափակման: Նյու Յորքի քաղաքապետ Բիլ դե Բլազիոն այս պատճառով քաղաքում արտակարգ իրավիճակ է հայտարարել՝ բնակիչներին հանձնարարելով մնալ տանը եւ սահմանափակել ոչ անհրաժեշտ ուղեւորությունները, փոխանցում է RG-ն:
Օդերեւութաբանները կանխատեսում են, որ Նյու Յորքում եւ եւս երեք նահանգներում ձյան ծածկույթը կկազմի 45-60 սանտիմետր, ինչը կարող է անցնել պատմական ռեկորդներից: «Մեզ մոտ արտակարգ իրավիճակ է,- ասել է դե Բլազիոն մամուլի ասուլիսի ժամանակ: - Ես վախենում եմ, որ սա բարդ իրավիճակ է, որը կարող է վատթարանալ»:
Տարերքի գերիշխանության տակ կհայտնվի ընդարձակ տարածք՝ Փենսիլվանիայից մինչեւ Մեն նահանգ, հայտնում է National Public Radio-ն: Կանխատեսվում է նաեւ ուժգին քամի, որի ուժգնությունը կհասնի վայրկյանում 22 մետրի: Խոսելով տեղումների ինտենսիվության մասին՝ ԱՄՆ Ազգային օդերեւութաբանական ծառայության օդերեւութաբանները նշել են, որ ընդամենը մեկ ժամում ձյան ծածկույթն ավելանում է 5 սանտիմետրով:
Եղանակային վատ պայմանները հանգեցրել են որոշ նահանգներում էլեկտրաէներգիայի անջատումների: Կոնեկտիկուտի եւ Նյու Ջերսիի նահանգապետները նույնպես արտակարգ իրավիճակ են հայտարարել, ինչպես եւ Ֆիլադելֆիայի իշխանությունները: Դպրոցներում դասերը չեղարկվել են: Շատ նահանգներ դադարեցրել են նաեւ COVID-19-ի թեստավորումները եւ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները: Նյու Յորքում պատվաստման բոլոր կետերը մինչեւ չորեքշաբթի փակ կլինեն:

Сильный шторм обрушился на восточное побережье США, что привело к закрытию школ, пунктов вакцинации и ограничению передвижений граждан. В Нью-Йорке мэр города Билл де Блазио в этой связи объявил чрезвычайное положение, рекомендуя жителям оставаться дома и ограничив несущественные поездки, передает RG
Синоптики прогнозируют, что в Нью-Йорке и еще в трех штатах высота снежного покрова составит 45- 60 сантиметров, что может побить исторические рекорды. «У нас чрезвычайное положение, - сказал де Блазио на пресс-конференции. - Я боюсь, что эта сложная ситуация, которая может ухудшиться».
Во Власти стихии окажется обширная территория - от Пенсильвании до штата Мэн, сообщает National Public Radio. Также прогнозируется сильный ветер, порывы которого будут достигать 22 метров в секунду. Говоря об интенсивности осадков, синоптики Национальной метеорологической службы США заявили, что всего за час высота снежного покрова увеличивается на пять сантиметров.
Непогода привела к отключениям электроэнергии в некоторых штатах. Губернаторы Коннектикута и Нью-Джерси также объявили чрезвычайное положение, как и власти Филадельфии. Занятия в школах отменены. Многие штаты также приостановили тестирование на COVID-19 и вакцинацию. В Нью-Йорке все пункты вакцинации закрыты до среды.