Google-ի խաղային Stadia հարթակը զրկվել է Stadia Games and Entertainment բացառիկ թայթլների մշակման սեփական ստուդիայից: Այս մասին ընկերությունը հայտարարել է իր սեփական բլոգում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ընկերությունը որոշել է այլեւս ներդրումներ չանել մեր SG&E զարգացման թիմից բացառիկ բովանդակություն տրամադրելու համար: Ստուդիայի անձնակազմի մեծ մասը կտեղափոխվի Google-ում նոր պաշտոնների, բայց ուղղությունը ղեկավարած Ջեյդ Ռեյմոնը հեռացել է «բարու կորպորացիայից»:
Ի դեպ, Google-ը չի ընդունում, որ Stadia ամպային հարթակը խնդիրներ ունի: Ընկերությունը հանգստացնում է գեյմերներին՝ պնդելով, որ ծառայությունը զարգանում է, իսկ այլ ստուդիաներից պարբերաբար նոր խաղեր կթողարկվեն:
Google Stadia նախագիծը մեկնարկել է 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ին: Մինչ այժմ այն ներկայացված է 14 երկրներում: Խաղերը հասանելի են բաժանորդագրությամբ: Ամպային ծառայությունը, Google Stadia գույքային կարգավորիչի հետ միասին, թույլ է տալիս խաղալ նույն խաղը ինչպես համակարգչով, այնպես էլ սմարթֆոնով կամ հեռուստացույցի հավելվածով:

Игровая платформа Stadia от Google лишилась собственной студии разработки эксклюзивных тайтлов Stadia Games and Entertainment. Об этом компания заявила в собственном блоге, передает РИА Новости.
Компания решила больше не инвестировать в предоставление эксклюзивного контента от нашей внутренней команды разработчиков SG&E. Большая часть сотрудников студии перейдет на новые должности в Google, но Джейд Рэймонд, возглавлявшая направление, покинула «корпорацию добра».
Впрочем, в Google не признают, что облачная платформа Stadia испытывает проблемы. В компании успокаивают геймеров, утверждая, что сервис развивается, а новые игры от сторонних студий будут регулярно выходить.
Проект Google Stadia был запущен 19 ноября 2019 года. Пока он представлен в 14 странах. Доступ к играм осуществляется по подписке. Облачный сервис вместе с фирменным контроллером Google Stadia позволяет играть в одну и ту же игру, как на компьютере, так и на смартфоне или ТВ-приставке.