Թուրքիայի իշխանությունները սկսել են հետաքննություն Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Դիրայեթ Դիլան Թասդեմիրի նկատմամբ, որի անդամ է նաեւ ծագումով հայ խորհրդական Կարո Փայլանը:
Reuters-ի հաղորդմամբ՝ հետաքննությունն անցկացվում է Քրդստանի աշխատավոր կուսակցության հետ Թասդեմիրի կապերի կասկածանքով:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, նրա Արդարություն եւ զարգացում իշխող կուսացկությունը մեղադրում են Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը Քրդստանի աշխատավոր կուսակցության հետ կապերի մեջ: Սակայն Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը հերքում է այդ մեղադրանքը:
Ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնել են այն մասին, որ Թուրքիայի ՆԳՆ-ն ուղղել է միջնորդություն 9 ընդդիմադիր պատգամավորներին, այդ թվում՝ Կարո Փայլանին,  պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին 2014 թվականին կայացած փողոցային ցույցերի կապակցությամբ մեղադրանքի շրջանակում: Այդ գործընթացի ավարտի դեպքում Փայլանին կարող է սպառնալ դատավարություն:
Ամերիկայի հայկական ազգային հանձնաժողովը գրառում է արդել ֆեյսբուքյան իր էջում #ProtectPaylan հեշթեգով՝ կոչ անելով պաշտպանել հայկական ծագումով թուրք պատգամավոր Կարո Փայլանին:

Власти Турции начали расследование в отношении парламентария от Демократической партии народов Дирает Дилан Тасдемир, членом которой является также депутат турецкого парламента армянского происхождения Каро Пайлан.
Как сообщает Reuters, расследование проводится по подозрению в связях Тасдемира с Рабочей партией Курдистана, членов которой преследуют власти Турции.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, его правящая Партия справедливости и развития обвиняют Демократическую партию народов в связях с Рабочей партией Курдистана. Однако Демократическая партия народов опровергает это обвинение.
Ранее турецкие СМИ сообщили о том, что МВД Турции направило ходатайство о лишении депутатской неприкосновенности 9 оппозиционных депутатов, в числе которых Каро Пайлан, по обвинению в связи с уличными протестами 2014 года. В случае завершения процедуры лишения неприкосновенности Пайлану может  грозить судебное разбирательство.
После этого Армянский национальный комитет Америки сделал запись на своей странице в Facebook под хэштегом #ProtectPaylan с призывом защитить депутата турецкого парламента армянского происхождения Каро Пайлана.